¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Monsanto ignoreeris LAV ametkonna otsuseid

Mathaba News Agency, LAV

23. detsember 2007


26. juunil 2006 avaldas Mathaba News artikli pealkirjaga "Monsanto luiskelood Lõuna-Aafrikas". Artikkel kirjeldas, kuidas Monsanto oli teatanud LAV Reklaamiametile (ASA), et MON 863 mais ei ole nende toode.
Tegelikkuses ei olnud MON 863 mitte ainult nende toode, vaid Euroopas tehtud uuringute käigus tuvastati rotikatsete käigus ka selle maisi tervist kahjustavad mõjud.
Monsanto oli LAVis selle maisi turule lubamise taotluse sisse andnud. ASA käskis Monsantol maha võtta reklaam, millel oli kujutatud ema kahe lapsega valminud kooki imetlemas.

Teiste valeväidete seas väitis reklaam, et ”iialgi ei ole raporteeritud ühtegi tõestust leidnud teaduslikku või meditsiinilist väidet GM toidu kahjude kohta”.

Reklaamis väideti ka, et geenmuundatud toit on rikastatud valkude, vitamiinide ja antioksüdantidega ja vähendab allergiaid.
Kuigi vanemateorganisatsioonid tõstsid häält selle kohta, et ükski kommertsialiseeritud GM toode ei ole iial olnud selline (st rikastatud tervist parandavalt) leidis ASA, et nende väidetega tegelemine ei ole oluline.
ASA käskis maha võtta reklaami, mis põhines jutul, et GM toidu kohta pole kunagi olnud ühtegi tõestust selle kahjulikkusest.

Kuulamise käigus püüdis Monsanto kohtunikele seletada GM toodete kasulikkust, tuginedes USAs paiknevale "sõltumatu" labori Covance Laboratories kirjale, mis kiitis GM maisi plusse.

Covance Laboratories faktidega manipuleerimise ajalugu jääb alla vaid Monsanto enda pikale spekulatsiooni-, korruptsiooni- ja šantaa√ĺinimekirjale. Labor on saanud mitmeid trahve nii Euroopas kui USAs.

Vaevalt oli reklaami mahavõtmise otsus tehtud, kui 21. augustil 2007, Kobus Steenkamp, Monsanto turustusjuht, tegi avalduse, mille pealkirjaks oli: ”ASA aktsepteerib Monsanto ’GM on ohutu’ reklaami” ning lisab ”Reklaamiamet on nüüd reklaami heaks kiitnud ja aktsepteerib seda, et fakitd on kinnitatud sõltumatute ja usaldusvärsete allikate poolt."

Monsanto avaldas sama reklaami uuesti, jättes välja vais sõnad ”iialgi ei ole raporteeritud ühtegi tõestust leidnud teaduslikku või meditsiinilist väidet GM toidu kahjude kohta”.

Mahepõllumees Mark Wells, Farmers Legal Action Group, South Africa asutajaliige, kes oli eelmise reklaami vastu menetluse algataja, võttis selle tee uuesti jalge alla.
19. detsembril 2007 ASA kohtunik King võttis vastu otsuse, mille kohaselt Monsanto on süüdi eksitava reklaami taasavaldamises, hoolimata ülaltoodud sõnade kaotamisest, sest üldine sõnum jääb reklaamis samaks ja hüpoteetiline mõistlik inimene tõlgendab reklaami ikkagi kui GMOde ohutusest rääkivat.

Farmers Legal Action Group' i koduleht on http://www.flag-sa.org/index.htm

Terve lugu:
http://mathaba.net/news/?x=575597