Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
EL ametnikud soovitavad keelustada kaks GM maisitüve


22. november 2007


Euroopa Komisjoni keskkonnaametnikud on leidnud, et Pioneer Hi-Bredi, Dow Agrosciencese ja Syngenta toodetavad kaks geenmuundatud maisitüve võivad kahjustada liblikaid, modifitseerida toiduahelaid ning häirida elu jõgedes ja ojades ning soovitavad keelustada nende seemnete müügi.

EL keskkonnavoliniku Stavros Dimase sõnul on need seemned näiteks monarhliblika röövikud pannud käituma "tavapärasest erinevalt" ning nende potentsiaalne mõju keskkonnale võib olla pöördumatu, mistõttu nende maisitüvede kasvatamise riskitase on vastuvõetamatu.

Selline geenmuundatud põllukultuuride keelustamine oleks EL ajaloos esmakordne, sest kuigi alates 1998. aastast pole ühtegi kasvatamistaotlust heaks kiidetud, pole neist seni ka ühtegi keelustatud.

USA kaubandusesinduse pressiesindaja Stephen Nortoni sõnul ei tea nad ühtegi juhtu, mil geenmuundatud põllukultuure oleks keelustatud peale nende ülevaatamist ja ohutuks tunnistamist Euroopa Toiduohutuse Agentuuri EFSA poolt. Mõlemad kõne all olevad maisitüved läbisid EFSA kontrolli 2005. aastal, mis tunnistas ebatõenäoliseks nende kahjuliku mõju inimeste või loomade tervisele ja/või keskkonnale.

Dimase sõnul on hilisemad uuringud aga näidanud nende geenmuundatud maisitüvede võimalikku ohtu ning vajalikud on täiendavad uuringud.

Praegu kasvatatakse Euroopas geenmuundatud põllukultuuridest vaid ühte maisi tüve. Mujal maailmas - USAst Filipiinideni – kasvatatakse aga enam kui 200 geenmuundatud põllukultuuri tüve.

Allikas: CheckBiotech.Org News / Eesti geenikeskus