¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Avastati 300 uut inimgeeni


19. november 2007


USA Cornelli Ülikooli teadlased avastasid inimese ja mõnede teiste loomade genoome superarvutite abil võrreldes 300 uut inimgeeni.

Kuigi 3 miljardit aluspaari sisaldav inimgenoom on järjestatud juba mitu aastat tagasi, ei ole siiani selge, kui suure osa sellest moodustab valkusid kodeeriv ja/või regulatoorset funktsiooni täitev osa. Ja et seni on kindlaks tehtud enam kui 20000 inimgeeni, siis Adam Siepeli juhtimisel avastatud 300 uut geeni ei muuda seda numbrit olulisel määral.

Teadlased keskendusid oma otsingutes geenidele, mis on omased ka teistele loomadele ning mis on miljonite aastate jooksul erinevatel liikidel säilinud evolutsiooni käigus kas muutumatutena või teinud läbi väga väikesi muutusi. Kasutades kolme erinevat arvutusalgoritmi, võrdlesid teadlased omavahel inimese, hiire, roti ja kana DNA-d. Pärast juba teadaolevate inimgeenide ellimineerimist võrdlusest jäid ikkagi alles 300 uut inimgeeni, mille funktsioonid on sarnased paljudele erinevatele liikidele ja olid seotud peamiselt motoorse aktiivsusega ja sidekoe ja kesknärvisüsteemi arenguga.

Eriti oluline on teadlaste sõnul nende avastuse puhul aga meie seniste teadmiste piiratuse mõistmine ja asjaolu, et praegu kasutatavad meetodid ei taga kaugeltki mitte kõikide geenide avastamise. Eriti kehtib see nende geenide kohta, mis avalduvad kas kindlates kudedes või varasemates arengujärkudes.

Allikas: Bionity.com News /Eesti Geenikeskus