¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Loodi superhiir


1.november 2007


Case Western Reserve´i Ülikooli (USA) teadlased on geenmuundamise abil saanud nn superhiire, kes suudab peatumatult joosta kuni kuus kilomeetrit kiirusega 20 meetrit minutis kuue tunni vältel.

Professor Richard Hansoni sõnul sarnanevad hiired oma ainevahetuselt profirattur Lance Armstrongile, kasutades aktiivse füüsilise tegevuse käigus energia saamiseks süsivesikute asemel peamiselt rasvhappeid ja tootes väga vähe piimhapet.

Geenmuundatud hiired söövad 60% enam, ent püsivad paremas füüsilises vormis ning elavad ja sigivad kauem kui nende looduslikud liigikaaslased. Mõned emased hiired said järglasi veel 2,5 aasta vanuselt, mis on hämmastav tulemus, kuna enamus hiiri ei paljune vanematena kui 1 aasta. Hansoni sõnul põhjustab sellise ainevahetusliku muutuse ainult ühe geeni - ensüümi PEPCK-C kodeeriva geeni - üleekspressioon.

Superhiirte hapnikutarbimise võime on oluliselt suurem kui nende liigikaaslastel, suuremad on ka nende mitokondrid ja lihasrakkude triglütseriidide sisaldus.

Superhiired, keda praeguseks ajaks on saadud umbes 500, töötati välja, uurides ensüümi PEPCK-C ainevahetuslikke ja füsioloogilisi funktsioone skeletilihasrakkudes ja rasvkoes.

Allikas: EurekAlert News / Eesti Geenikeskus