¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Alternatiivid

Geenitehnoloogiat käiakse sageli välja kui ainsat võimalust parandada põllukultuuride omadusi - muuta neid põuakindlaks, soolataluvaks, kahjurikindlamaks. Mida geenitehnoloogia reklaamijad aga sealjuures mainimata jätavad, on see, et enamikke neid omadusi on võimalik - ilma geenitehnoloogia kasutamiseta kaasnevate riskideta - saada ka tavaaretuse teel - või on sellised kultuurid juba olemas.

Loe lähemalt:

Recent non-GM success stories, including salt-tolerant, drought-resistant, allergen-free and biofortified crops  
http://www.gmwatch.org/archive2.asp?arcid=8139

 

Markeritel põhinev sordiaretus

Sageli nähakse parimat alternatiivi geneetilisele muundamisele markeritel põhinevat sordiaretuses. Selle põhimõtteks on geneetilise skriiningu tegemine ja mingite teatud omaduste eest vastutavate geenide identifitseerimine, seejärel ristatakse taimed omavahel loomulikul teel, et soovitud geen kanduks üle. Markeritel põhinev sordiaretus on potentsiaalselt positiivne näide biotehnoloogia võimalustest põllumajanduses, tingimusel, et selle eesmärgiks on olemasoleva põllumajandusliku geneetilise mitmekesisuse säilitamine, mitte edasine hävitamine (on oht, et seemnefirmad võivad kasutada antud tehnoloogiat, et vähendada veelgi kommertskasutuses olevate põllumajandustaimede geneetilisi ressursse, suurendades sellega riske, mis on seotud geneetilise monotoonsusega põllumajanduses.)
Inglise keeles kasutatakse sellise sordiaretuse tähistamsieks terminit MAS (marker assisted selection) ja MAB (marker assisted breeding).
ÜRO toidu ja põllumajandusorgansiatsiooni (FAO) raport MAS-st (olukorrast seisuga 2007 ja tulevikuväljavaadetest) http://www.fao.org/docrep/010/a1120e/a1120e00.htm
Väga lühidalt markeritel põhinevast sordiaretusest Indias
http://www.outlookindia.com/full.asp?fodname=20080211&fname=GM+Food+(F)&sid=1

Lingikogu

Infot ilma geneetilise muundamiseta saavutatud sordiaretuse tulemustest, mis paljuski kattuvad GMO-sid välja töötavate firmade lubadustega ja sageli ka ületavad neid,olles unistuste- ja reklaamifaasist juba reaalselt ka katseteni jõudnud, leiate ka lingikogust (menüüs vasakul).