¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Kas Eestil on vaja GMOsid?

Maaleht, 22. aprill 2004

Sulev Valner 


Geneetiliselt muundatud kultuuridega ehk GMOdega seotud riskid põllumeestele ja tarbijatele on praegu veel liialt ebaselged, seetõttu oleks parem neid Eesti põldudele ja toidulauale mitte lasta – nii arvasid teabepäeval Tartus taluliidu juht Kaul Nurm, toitumisteadlane Mihkel Zilmer ning Ökoloogiliste Tehnoloogiate Keskuse teadur Marek Strandberg.

Professor Mihkel Zilmeri sõnul ei ole GMOdel Eestisse asja, sest meie toidulaud lihtsalt ei vaja seda. Eestimaine toit on praegu igati täisväärtuslik, seda on piisavalt ning see on kindlasti parem kui paljude teiste maade toit. GMO-toitu võib vaja olla maailmas näiteks selleks, et Aafrika inimesed saaksid täisväärtuslikku valku, ütles Zilmer.

Kaul Nurm tõdes, et Eesti riigi poliitika GMO küsimuses pole olnud väga selge. Euroopa Liidus on aga senine väga skeptiline positsioon muutumas. Nüüd öeldakse Euroopas üha enam, et tarbijal on õigus süüa seda toitu, mida ta tahab ning ka põllumehel on õigus külvata, mida tahab, ütles Nurm.

Nurme sõnul on nüüd peanõudeks, et kogu ahel peab olema jälgitav ning GMO-toit peab olema tähistatud. Samas avaldas Nurm kartust, et kontrollimine on väga keeruline. Tema sõnul oleks parem hoida, kui oiata ehk siis püsida traditsioonilise põllumajanduse juures, mitte riskida.

Marek Strandbergi arvates on GMO-uuringud kindlasti vajalikud, aga küsimus on selles, kas tasub kohe ellu rakendada tehnoloogiaid, mis ei ole piisavalt läbi uuritud.

Strandberg küsis ka, kas on ikka mõtet oma toitu ühekülgsemaks muuta, et siis hiljem kompenseerida seda ravimite ja toidulisandite juurdesöömisega.

Strandbergi sõnul on USAs ja Kanadas jõutud juba mitmete kohtuasjadeni seetõttu, et geneetiliselt muundatud vili on levinud edasi teiste talunike põldudele. Kusjuures süüdi, justkui analoogselt arvutite tarkvarapiraatlusega, on jäänud need talunikud, kes oma põllul võõrast kultuuri kasvatavad.
http://maaleht.ee/?old_rubriik=7533&old_art=37697&old_num=863