¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Ettevaatusprintsiip

Ettevaatusprintsiip on üks kaasaegse keskkonnaõiguse aluspõhimõtteid, mis kohustab võtma teatud tegevuste suhtes ettevaatusmeetmed tarvitusele ka siis, kui puuduvad lõplikud tõendid tegevuse kahjulikkuse kohta. Ettevaatusprintsiibi näol on tegemist Euroopa Liidu keskkonnapoliitika aluspõhimõttega, mis on sätestatud Euroopa Liidu asutamislepingus.

GMOde puhul tähendab ettevaatusprintsiip seda, et GMOd ei tohiks lubada kasutusele võtta enne, kui on tõendatud selle ohutus või pakutud välja meetmed, mis kõik võimalikud riskid maandavad. Ettevaatusprintsiibi rakendamiseks on siiski vajalik, et on tekkinud vähemalt põhjendatud kahtlus GMO ohtlikkuse suhtes ning et puuduvad kindlad teaduslikud andmed, mis võimaldaksid hinnata potentsiaalse riski olemasolu ja maandamise võimalusi.

Vt ettevaatusprintsiibi osas ka K. Vaarmari artiklit „Ettevaatust, GMOd!“ (Roheline Värav, 52 06/04/2006)
http://eko.org.ee/gmo/index.php?option=com_content&task=view&id=45&Itemid=55

07.04.06 korraldas Keskkonnaministeerium ettevaatusprintsiibi teemalise seminari. Seminaril  peetud ettekannete tekstidega on võimalik tutvuda siin:

Hannes_Veinla

Liina_Eek

Kart_Vaarmari

18.-19.04.06 toimus Viinis konverents „The role of precaution in GMO policy“ (ettevaatuse roll GMO-poliitikas). Vt konverentsil osalenud K. Vaarmari ülevaadet konverentsil toimunust:

Ylevaade_Viini_konverentsist

Konverentsi ametlikud materjalid on kättesaadavad siit:
http://www.umweltbundesamt.at/en/umweltschutz/gentechnik/gtveranstaltungen/precautionandgmos/