Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Mahetoidu standarid muutuvad vähem rangeks GMO-de küsimuses

 

2007.a. juunis võeti vastu uus EL mahepõllumajanduse määrus, mis sätestab, et mahetoidus juhuslik GMO-saaste võib olla 0,9%, nagu tavatoiduski. Varem oli juhusliku saaste määr 0%.
GMO-de temaatika oli üks tulisemaid antud määruse arutamisel ja mitte kõik ei ole rahul sellise tulemusega.
Keskkonaorganisatsioonide sõnul teeb see pikas perspektiivis võimatuks mahepõllumajanduse GMO-vaba hoidmise, iseäranis seellepärast, et juba praegu kipub Euroopa Komisjon tõlgendama 0,9% juhuslikku saastemäära kui aktsepteeritavat ning loobuma "juhuslikkuse" jälgimisest.


"Selge, et seda GMO saastumise määra ei saa võtta kui saastumisluba, vaid see peab olema juhuslik ja vältimatu", kommenteeris uut seadust Austria Põllumajandusminister Josef Proell. "Kuid me ei saa kogu aeg muudkui saastemäära tõsta ja siis teeselda, et oleme ikka veel mahepõllundusega tegelemas", lisas ta oma intervjuus Reutersile.
Ka Itaalia Keskkonnaministri Alfonso Pecoraro Scanio sõnul on "Põllumajandusminsitrite nõukogu otsus vale ja kahjustab mahepõllumehi ning piirab tarbijate õigusi".

Itaalia, Belgia, Ungari ja Kreeka olid selle vastu, et tavatoidus kehtiv GMO-saaste määr kehtiks samal kujul ka mahetoidu puhul, kuid jäid teiste riikide kõrval vähemusse.
Nende riikide arvates oleks mahetoidu saastemääraks pidanud olema 0.1% juhuslikku saastumist, mida loetakse "tehniliseks nullmääraks". Seda seisukohta toetas märtsikuisel hääletusel ka Euroopa Parlament.

Ka IFOAM, mahepõllumajandusega tegelevate organisatsioonide katusorganisatsioon ei ole rahul uue seadusega, mis ei suuda kaitsta mahepõllumeest saastumise vastu.

Seotud uudisartikleid:
http://www.reuters.com/article/healthNews/idUSL1292695520070612
http://www.ansa.it/site/notizie/awnplus/english/news/
http://www.foeeurope.org/press/2007/June12_HH_organics.htm
http://www.organic-europe.net/europe_eu/ifoam-eu-group/ifoam-eu-pr-2007-06-12.pdf http://www.nutraingredients.com/news/ng.asp?n=77522-food-and-drink-federation-organic-gm-labelled