¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Tartu teadlased hakkavad lehma kloonima


12. aprill 2007


Tartu Ülikooli ja Eesti Maaülikooli teadlased plaanivad kloonida lehma, kes lüpsab piima, millest on võimalik kerge vaevaga eraldada neeruhaigetele hädavajalikku ravimit.

Mullu presidendilt noore teadlase preemia saanud Tartu Ülikooli füsiolooga vanemteadur Sulev Kõksi sõnul on plaanis kloonida lehm, kelle piimas leidub kroonilistele neeruhaigetele vajalikku erütropoietiini (EPO). Lisaks EPO-lehmale on kavas ka selline kloonlehm, kelle piim sisaldab suhkruhaigetele hädavajalikku ravimit insuliini.

Maailmas on ravimeid lüpsvaid kloonlehmi ja kitsi juba tehtud. Nii lüpsavad kitsed välja vereseerumi allumiine ning hemofiilia raviks vajalikke hüübimisfaktoreid.

Hetkel käib töö katseklaasikultuurides. Kui vajalike omadustega geenikonstruktsioon on valmis, viiakse see lehma munarakku ning lehm kunstviljastatakse.

Kiireid uudiseid siiski loota pole. Hetkest, kui on valmis soovitud omadustega geenikombinatsioon, millega lehm viljastada, kulub uue lehma lüpsmahakkamiseni kolm aastat. Alles siis saab piima analüüsides täie kindlusega väita, et piim vastab neile ootustele, mida teadlased saada lootsid.

Eesti Geenikeskus,
http://www.genomics.ee/index.php?lang=est&nid=2136