Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Kolmas maailm: tahame õigust toidule, mitte biokütuseidJaanuar 2007

Avatud pöördumine Euroopa Parlamendi, Euroopa Komisjoni, EL valitsuste ja kodanike poole

Me soovime õigust iseseisvalt määratleda oma toidutoomist ja - vajadusi, mitte biokütuseid 

Meie, allakirjutanud organisatsioonid, tahame väljendada oma sügavat muret Euroopa Parlamendile, Euroopa Komisjonile ja Euroopa Liidu valitsustele ja poliitikutele EL biokütusega seotud poliitika üle, mis soosib biokütuste kasutamist ja importi alternatiivina fossiilkütustele, mille üleliigne kasutamine on üks peamisi globaalse kliima soojenemise põhjuseid.

Aina suurenev isiklike sõiduautode kasutamine ja sellega seotud nafta tarbimine, mis on üks peamisi globaalse kliima soojenemise põhjuseid, suurendab päev päevalt ka fossiilkütuste tarbimist. Selles kontekstis võib biokütuste kasutamine tunduda positiivse alternatiivina. Siiski, kõik asjaolud tunduvad viitavat sellele, et suurenev biokütuste tootmine võib omada tõsiseid negatiivseid
mõjusid, iseäranis Lõunapoolkeral elavatele rahvastele.

Praktikas on äärmiselt vähetõenäoline, et Euroopa võiks muutuda biokütuste tootmisel eneseküllaseks, kasvatades Euroopa riikides energiakultuure, ja seega on väga tõenäoline, et tootmine hakkab toimuma selle maa arvelt, millest sõltub meie riikide varustatus toiduga.

Samal ajal kui Euroopale jääb euroopalik autokultuuril põhinev elustiil, jääb Lõunas elavatel inimestele aina vähem maad, et kasvatada toidukultuure, millega need riigid kaotavad oma toiduga varustamise suveräänsuse ning me oleme lõpuks sunnitud toituma imporditud toidust, võimalik, et Euroopast toodud toidust.

Lisaks on probleemiks, et energiataimi hakatakse kasvatama Ladina-Ameerika, Aasia ja Aafrika riikides meie looduslike ökosüsteemide arvelt. Praeguste prognooside kohaselt on sojaoad üheks peamiseks biodiisli tootmise potentsiaalseks allikaks, kuid fakt on see, et monokultuurina soja kasvatamine on üks peamistest Argentiina vihmametsa, Brasiilias ja Boliivias asuva Amazonase vihmametsa ning Brasiilia ja Paraguay Mata Atlântica hävimise põhjuseid.

Ka põliselanike territooriumid on saanud tunda sojaksvatamsie mõjusid. Enwene Nawe põliselanikud Matto Grosso´s on öelnud, et sojaoad tapavad neid. Praeguseks ajaks on järele jäänud vaid 429 Enawene Nawe inimest. Nende territoorium on vähenenud poole võrra ja on ümbritsetud sojaistandustest. Nende tervis muutub üha kehvemaks ja lapsed kannatavd alatoidetuse all.

Sojaäri suurendamise nimel ehitavad Lõunariikide valitsused tamme, veeteid, sildu ja kiirteid, mis kõik mõjutavad keskkonna halvenemist. Samal ajal avaldab sojakasvatus negatiivset mõju ümbritsevate inimeste tervisele, vähkkasvajate ja teiste monokultuursetes istandustes kasutatavate põllumajanduslike kemikaalide kasutamisega seotud haiguste arv suureneb iga päev.

Suhkruroo istandused ja etanooli tootmine Brasiilias on põllumajandusliku monopoli äri, mis kasutab sisuliselt orjajõudu, ning õlipalmi istandused suurenevad metsade arvelt ja põliselanike ja teiste traditsiooniliste kogukondade arvelt nii Kolumbias, Ekuadoris, kui teistes riikides, kus püütakse aina enam biodiisli toodangut suurendada.

Olukord muutub isegi veel tõsisemaks, kui mõelda, et Lõunariikides kasvatav soja on geneetiliselt muundatud ja et erafirmadel on Brasiilias plaanis hakata turustama geenmuundatud suhkuroo sorte 2010. aastal.

Soov hoiduda geneetiliselt muundatud kultuuridest on laialt levinud Ladina Ameerika elanike seas ning istanduste suurendamine eesmärgiga toota biokütuseid ja eksportida neid Euroopasse vaid teravdab neid konflikte.

Põhjapoolkera riikide poolt tekitatud kliimamuutuse probleemi ei saa lahendada meie regioonis uute probleemide tekitamisega. Seepärast pöördume Euroopa Liidu valitsuste ja inimeste poole ning palume otsida lahendusi, mis ei teeks veel halvemaks meie juba praegu dramaatilisi sotisaalseid ja keskkonnalaseid probleeme, mis on nii Ladina Ameerika, Aasia kui Aafrika rahvastel.

On aeg määratleda õigust toidutootmisele ja -tarbimisele.

Maad peab kasutama inimeste, mitte autode, toitmiseks

Alert Against the Green Desert Network, Latin American Network against Monoculture Tree Plantations, Network for a GM free Latin America, Oilwatch South America, World Rainforest Movement

http://www.wrm.org.uy/subjects/biofuels/EU_declaration.html

 

Lisaks võib lugeda ka teiste - arenguabiga tegelevate - organisatsioonide arvamusi artiklist

BIOFUELS BOOM PINCHES THE WORLD'S POOREST

14.01.2007 

http://www.delawareonline.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070114/BUSINESS/701140330/1003