Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
GM kultuurid ei täida lubadusi: uus raport

Uus Friends of the Earth raport näitab, et geneetiliselt muundatud (GM) kultuurid ei ole siiski suutnud praeguseks ajaks pakkuda lahendusi maailma põllumeeste suurimatele probleemidele ja üle 70% suureulatuslikust GMO-kasvatamisest piirdub ka praegu vaid kahe riigiga - USA ja Argentiinaga.

Uus raport "Kellele toovad kasu GM kultuurid: GM kultuuride tulususe analüüs globaalselt, aastad 1996-2006"  mainib ka ära, et GM põllukultuuride atraktiivsete omadustega "teine põlvkond", mida tööstus on juba pikka aega lubanud, ei ole siiski ilmunud.

"Praegustest turul olevatest GMO-dest ei ole ühtegi, mis tooks kasu tarbijale, nt.kvaliteedi või hinna poolest ja praeguseks ajaks ei ole need kultuurid midagi teinud selleks, et vähendada nälga või vaesust Aafrikas või kusagil mujal," ütles Nigeerias elav Nnimmo Bassey (Friends of the Earth Africa).

Raport näitab, et praegu turustatavad GM kultuurid on üldkokkuvõttes suurendanud, mitte vähendanud pestitsiidide kasutamist ja ei ole saagikamad kui tavasordid, samuti ei ole nad kuidagi olnud kasulikud keskkonnale.

2006 - kehv aasta GM kultuuridele

* 2006. aastal tunnistas peamine GM kultuuride propageerija - USA Põllumajandusministeerium,-  esmakordselt, et GM kultuuride saagikus ei ole suurem tavakultuuride saagikusest ning suur arv sõltumatute teadlaste pooltläbi viidud uurimusi näitab, et GM kultuuride saak on väikesem, parimal juhul võrdne, mitte-GM sortidest saadava saagiga.

* 2006.a tekkinud sojasektori kriisi tõttu ja vähenenud saagi tõttu Brasiilias ja Paraguays pidi Monsanto loobuma oma ootustest mõlmas riigis. Firma oli Paraguays sunnitud avalikult teatama sojakasvatajatelt nõutava litsentsitasu vähendamisest. Paraguay Keskkonnaministeerium avastas suuremad kaod Roundup Ready soja kasvatuses, kui tavasortide kasvatuses ning kinnitas, et GM sordid on ülimalt põuatundlikud.

* Viimasel kümnendil on vähenenud puuvillatootmine enamikes GM puuvilla kasvatama hakanud riikides, nagu Mehhiko, Argentiina. Kolumbia, Lõuna-Aafrika ja Austraalia ja iseäranis suurt puuvillatootmise vähenemist ennustatakse 2006. aastal Lõuna-Aafrika Vabariigis ja Mehhikos.

* 2006 a. läbi viidud üle-Euroopa-Liiduline avaliku arvamuse uuring kinnitas taas eurooplaste vastuseisu GM toidule.

* 2006 toimus riisi saastumine neljal mandril - riis saastus illegaalse GM riisiga, mida kasvatati teadaolevalt vaid kuni 2001. aastani, mis tõestab taas kord biotehnoloogia tööstuse suutmatust või tahtmatust oma tooteid kontrolli all hoida.

 

FOEI raportit saab lugeda siit

 

Kokkuvõte rapordist:

http://www.foei.org/publications/pdfs/gmcrops2007execsummary.pdf
 

Peamised aspektid (3 lk):

 http://www.foei.org/publications/pdfs/gmcrops2007highlights.pdf 

 FoEE artikkel, mis ilmub peagi European Parliament Magasine´is: Gmo-dest Euroopas (rapordi põhjal)

foee_arikkel_06_rapordi_pohjal