Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
USA patent muundatud Tai papaiale häirib BioThai `d


The Nation, Thailand

16. detsember 2006

Tai mittetulunduslik organisatsioon BioThai, mille tööks on kaitsta põllumehi ja bioloogilist mitmekesisust, leiab, et Tai Põllumajandusministeerium peaks vaidlustama USA patendiameti poolt GM papaiale eksklusiivse patendiõiguse andmist Ameerika ja Cornell´i Ülikooli teadlastele, kuna see on arendatud põlisest Tai paiapa sordist.

BioThai direktor Witoon Lienchamroon´i sõnul oleks sellise patendiga nõustumine ohtlik pretsedent, mis võimaldaks arenenud riikidel, mis on biotehnoloogias ja intellektuaalse omandi õiguse kaitsmisel kaugemale jõudnud, kasutada omakasu eesmärgil ära Tai bioloogilisi ressursse.

"Praegune valitsus peab tõestama, et suudab kaitsta riigi ressursse ja põliseid teadmisi paremini, kui eelmine valitsus," ütles Witoon eile.

USA Patendi- ja kaubamärgiamet (US-PTO) väljastas hiljuti patendi sihtfondile Cornell Research Foundation Inc, Dennis Gonsalves´ile, (sihtfondi direktorile) ning tema meeskonnale, kes "leiutasid" GM papaia, mis sai välja töötatud Tai põlistest papaiasortidest khaek dam ja khaek nual. Patent hõlmab nii geneetilist järjestust kui "kõiki teaduslikke meetodeid, mis on seotud" uudse papaia rõngaslaiksuse viirusle resistentse papaiasordi tootmisega. Rõngaslaiksuse viirus on peamine papaiat kahjustav viirus.

Jade Donovanik, Tai intellektuaalse omandi õiguste ekspert, kommenteeris, et Tai põllumehed ei peaks patendi väljastamise tulemusena GM papaiat kasvatades patendimaksu siiski maksma, kuna patendiomanike eksklusiivsed õigused kehtivad vaid USAs ja riikides, kus patendikaitset väljastatakse intellektuaalse omandi õiguse omanikele. "Kuid me ei saaks eksportida papaiat USA-se ja teistesse riikidesse, kus patent kaitseb antud meeskonda," ütles ta.

Jade sõnul peab Gonsalves ühe aasta jooksul peale US-PTO patendi saamist esitama patendikatse taotluse Tai intellektuaalse omandi ametile.

GM papaia töötati välja koostööprogrammi raames, milles 1994.a. osalesid Cornell Research Foundation Inc ja Põllumajandusministeerium. Kaks Tai riigiasutuses töötavat uurijat olid need, kes hankisid instituudile laboritestideks need kaks papaiasorti ning ka papaia rõngaslaiksuse viiruse.

Põllumajandusministeeriumi esindaja Adisak Srisunpakit sõnul proovis ta välja kaubelda patendiõigused ka Tai teadlastele, kuid instituut keeldus õigusi jagamast.

http://nationmultimedia.com/2006/12/16/national/national_30021694.php