¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
EL riigid patiseisus GM kartuli kasvatamise lubamise osasEesti Geenikeskus/Checkbiotech

5.12.2006

EL keskkonnaeksperdid ei suutnud jõuda kokkuleppele küsimuses, kas lubada esmakordselt pärast 1998. a. geneetiliselt modifitseeritud (GM) põllukultuuri - kartuli - kasvatamist. 

Nüüd läheb küsimus arutamiseks Euroopa Liidu ministrite nõukogule ja peaks seal arutusele tulema 2007. a. esimeses kvartalis. Kui ka ministrite nõukogu ei suuda kolme kuu jooksul otsusele jõuda, suunatakse küsimus Euroopa Komisjonile.

Saksa ettevõtte BASF poolt välja töötatud suurendatud tärklisesisaldusega GM kartulit on plaanis kasutada ainult tööstusliku toorainena, näiteks paberi tootmisel. Toiduks ja loomasöödaks seda kasutada ei kavatseta. Siiski on BASF sisse andnud ka eraldi taotluse, mis lubaks kartuli tööstusjäätmeid loomasöödana kasutada.

Eesti hääletas kartuli lubamise poolt.

http://www.genomics.ee/index.php?lang=est&nid=1995

 

Keskkonnaorganisatsiooni Friends of the Earth esindaja Helen Holder´i sõnul oleks GM kartuli lubamine äärmiselt kehv otsus, kuna tavakartuli saastumine geenmuundatud kartuliga on tõenäoline. ja vaid tööstuslikuks tooraineks lubatud kartul lõuab lõpuks ikkagi inim- ja loomatoidu hulka. Helen Holder  tsiteerib BASFi taotlusest BASFi enda arvamust, et saastumist ei saa välistada.

Friends of the Earth pressiteade:

http://www.foeeurope.org/press/2006/HH_4_Dec_Potato_reg_com.htm