¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Argentiina kannatab suureneva herbitsiidikasutuse all

Argentiina elanikud nõuavad mürgitamise lõpetamist

International Press Service

17. november 2006


Geneetiliselt muundatud (GM) soja kasvatamine muutub Argentiinas üha ulatuslikumaks ning sellega koos suureneb ka herbitsiidide kasutamine.
"Paren de fumigar" (Lõpetage mürgitamine) kampaania hoiatab agrokemikaalide kasutamise eest linnapiirkondades ning aktivisid püüavad koondada informatsiooni mürgitamise mõjude kohta.

Initsiatiivi algatajaks on Rural Reflection Group (GRR), Looduskaitse Keskus ning kohalikud organisatsioonid. GRR esindaja Jorge Rulli sõnul on 2006.a. jaanuaris alanud kõiki maapiirkondi katva kampaania käigus kogutud üle 60 kaebuse. Rulli sõnul ei ole sugugi juhuslik, et enamik kaebusi on pärit Córdoba (Kesk-Argentiina) ja Santa Fe (Kesk-ida-Argentiina) provintsidest, mis Buenos Airese kõrval kujutavad endast sojakasvatamise epitsentrid, millega kaasneb ka suur herbitsiidi (glüfosaat) kasutamine.

"Tahame koostada kaarti, mis näitab, et põllumajandusmürkide intensiivne kasutamine on süsteemaatiline maaelu arengu mudel, mis toob kaasa tervisekatastroofi," ütles Rulli. Viimase 15 aasta jooksul on GM soja kasvatamise ulatus üha suurenenud ja tänaseks päevaks on sojast Argentiinas saanud peamine eksporditav põllumajanduskultuur.

Viimase aasta saaki kasvatatati 15.5 miljonil hektaril ja selle kasvatamiseks kulus 160 miljonit liitritglüfosaati - kuus korda rohkem kui 10 aastat tagasi. Tõsiseks probleemiks on grupi sõnul see, et kemikaali, mis tapab kõik taimed, välja aravtud GM soja, pihustatakse vaid mõne meetri kaugusel inimeste kodudest.

Ajalooliselt ümbritsesid linnu metsad, piimafarmid ja karjamaad, mis pehmendas põllule pritsitavate kemikaalide mõju. Kuid nüüd on need kaitsebarjäärid kadunud.

Tervet artiklit loe:

http://www.ipsnews.net/news.asp?idnews=35511