¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Mehhiko sulgeb ukse GM maisile

28. oktoober 2006

Inter Press Service News Agency

Keskkonnakaitsjate heameeleks ja mõnede teadlaste ja suurfirmade raevuks on Mehhiko otsustanud keelata geneetiliselt muundatud maisi (GM) põllukatsed riigis. Kuid uks transgeensele maisile jääb siiski paokile, kuna riiki tuleb piisavalt märgistamata importmaisi.

Mehhiko, maisi sünnikodu, ostab USA-st umbes kuus miljonit tonni maisi - ja üks kolmandik sellest on geneetiliselt muundatud.  Maisiseemned jõuavad lõpuks farmeriteni ja varasematel aastatel on juhtunud, et modifitseeritud geenid on saastanud traditsiooniliselt arendatud kohalikke maisisorte, nagu selgus 2001.a. tehtud uurimuse käigus. Keegi ei tea täpselt, kas see geneetiline saastumine on ikka veel alles, kuid siiani ei ole välistatud selle saastumise jätkumist, mis sunnib muretsema keskkonnakaitsjaid ja ka farmereid ning astuma välja GM maisi vastu.

Samas on teadlasi, kes toetavad transgeensete sortide väljatöötamist ja väidavad, et GM maisi risttolmlemine traditsiooniliste sortidega ei kahjusta kedagi ja muretsemiseks pole mingit põhjust.

16. oktoobril keeldus Mehhiko Riiklik Põllumajandus- ja Toiduohutuse ja -Kvaliteedi Teenistus - juba kolmandat korda alates 2005.a. - rahuldamast seitset taotlust GMO-sid välja töötavatelt suurfirmadelt (Monsanto, Dow Agrosciences ja Pioneer) GM maisi seemnete eksperimentaalseks külvamiseks.

Loe edasi:
Link artikli juurde