¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
EL on kaotanud kannatuse USA GM riisi suhtes


19. oktoober 2006

Euroopa Komisjon (EK) kavatseb teha tuleval esmaspäeval ettepaneku karmistada pikateralise USA-st tuleva riisi testimist importimisel EL-i. EL eesmärgiks on ära hoida geenmuundatud riisi sattumine EL-i. Testimist rakendatakse nii LL601 kui ka hiljuti Prantsusmaalt leitud veel ühe illegaalse USA-st pärit riisi, LL62 suhtes.

EL plaanib võtta seda sammu ette pärast viljatuid läbirääkimisi USA ametivõimudega selle üle, kuidas luua ühtset süsteemi, mis võimaldaks sertifitseerida imporditav riis GMO-vabana.

Riisi peab hakkam testima see EL riik, kuhu imporditav riis jõuab USA-st, kulud kannab eksportija.

Euroopa keskkonnaorgansiatsioon Friends of the Earth (FoE) tervitab Komisjoni otsust, kuid juhib tähelepanu sellele, et põllukultuuride saastumise probleem jääb alati kestma seal, kus tehakse GMO-dega avatud keskkonnas põllukatseid.

Sama on juhtunud ka Hiinast imporditud toodetega, mis on samuti osutunud saastunuks illegaalse geenmuundatud riisiga ja mille suhtes Komisjon veel midagi ette võtnud ei ole.

FoE arvab, et ranget testimise süsteemi peaks rakendama kõikidest sellistest riikidest imporditavate kultuuride suhtes, kus selle kultuuri geenmuundatud liinidega tehakse põllukatseid. 


Euroopa Komisjoni pressiteade:

http://europa.eu.int/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/06/1437

Friends of the Earth Europe pressietade:

http://www.foeeurope.org/press/2006/AB_19_Oct_tougher_EC_rice_controls.html