Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
USA plaanib lubada turule kloonitud loomadest pärit piima ja liha


17.10.2006
CheckBiotech.Org/Eesti Geenikeskus ja Washington Post


Kolm aastat tagasi andis USA Toidu- ja ravimiamet FDA mõista, et võib anda müügiloa kloonitud loomadelt ja nende järglastelt saadud lihale ja piimale. Nüüd kaalubki FDA sel teel saadud liha ja piima turustamise lubamist. Vastav turustamist lubav otsus, mida oodatakse selle aasta lõpuks, tugineb uuuematele andmetele, mis näitavad, et kloonitud loomadelt pärinev piim ja liha ei kujuta tarbijale ühest terviseriski.

FDA veterinaarmeditsiinikeskuse juhi Stephen Sundlofi sõnul on kloonitud loomadest pärinev toit nende hinnangul sama ohutu nagu seni igapäevaselt söödav toit. Samuti ei poolda FDA Sundlofi väitel kloonitud toidu erimärgistamist.

Kloonitud loomi kasvatavad loomakasvatajad väidavad, et kloonimine tagab saadava toidu niivõrd ühtlase kvaliteedi, et seda ei olegi tavapärase tõuaretuse tulemusena võimalik saada.

Kloonitud loomade massilise toiduks kasutamise vastu olevad huvigrupid, mille hulka kuuluvad ka mõjuvõimsate toidukompaniide liidud, on juba pöördunud FDA poole taotlusega mitte kiita kõik kloonitud loomadest valmistatud tooted heaks korraga, vaid sarnaselt uute ravimitega ükshaaval.

See samm aeglustaks oluliselt kloonitud loomadest pärinevate toiduainete turule tulekut.

Mõnede huvigruppide arvates on küsitav ka selle tehnoloogia kasutamise eetilised aspektid. Kuigi kloonimistehnoloogia on tõhusam, kui varem, on ta siiski riskante nii tiinete kui vastsündinud loomade jaoks.

"Valitsus räägib teaduspõhisest arengust, see on suurepärane, aga meie ees on veel teine küsimus: kas me ikka tahame seda kõike rakendada," ütles Carol Tucker Foreman, Ameerika Tarbijate Liidu toidupoliitika direktor.

1996. aastast saadik, kui maailmas klooniti esimene imetaja - lammas Dolly - on teadlased rakendanud seda tehnoloogiat veistel, hobustel, sigadel, kitsedel ja teistel imetajatel. Iga kloon on geneetiline koopia raku doonoriks olnud loomast.

Paljude põllumajandusega seotud inimeste silmis on kloonimine vaid viimane tehnoloogiline edusamm, nagu seda oli omal ajal nt kunstseemendamine.

Uuringud näitavad aga, et rohkem kui 60% USA elanikkonnast ei arva hästi loomade kloonimist toidu saamise eesmärgil. Suurimaks vastuseisu põhjuseks on usulised ja eetilised tõekspidamised ning alles seejärel mure toidu ohutuse pärast.

Sundolf´i sõnul ei saa FDA teha otsuseid, mis põhineksid eetilistel kaalutlustel ega kavatse ka rakendada kohustulikku märgistamist, nagu osad huvirühmad on nõudnud. Ega kloonitud loomset toodangut ei saaksi kuidagi testide abil eristada tavatoodangust. Ning igal juhul võib keelamiseks juba ka hilja olla: mitmete kloonitud loomade omanikud on oma loomade seemet ka erinevates klubides juba müünud ja enamik kloonitud loomi lõpetavad oma elu sellega, et nad tapetakse, müüakse maha ja süüakse ära, ütlesid eksperdid. 

Terve artikkel, loe

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/10/16/AR2006101601337_pf.html