Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Biotehnoloogia ei päästa USA kokkukuivavat nisuturgu5. september 2006

Western Organization of Resource Councils, USA

Lühendatud ülevaade

Täna ilmunud teraviljaturu analüütiku rapordi kohaselt ei aitaks geenmuundatud nisu turule toomine taas suurendada USA nisuekspordite aina vähenevat turuosa ega ei sunniks ka taas rohkem nisu külvama.

Tegelikult oleks asi pigem vastupidi: GM nisu võib hoopis kaasa tuua USA nisu ekspordi vähenemise 1/4-1/2  võrra ning hinna vähenemise 1/3 võrra, väidavad ka varasemad rapordid.

"Sellel nädalal - pärast Bayer´i geenmuundatud Liberty Link riisi tuvastamist kommertsriisis - peatas Jaapan USA riisi impordi ja EL nõuab kogu EL-i imporditava riisi kohustuslikku testimist. See näitab Jaapani ja EL-i soovi hoida toiduks mõeldud teravili nagu riis ja  nisu GMO-vabadena. USA nisutootjad peaksid võtma seda hoiatusena - see oleks väga lihtsalt võinud juhtuda ka nisuga," väidab Põhja-Dakota farmer ja Dakota Ressursinõukogu liige Todd Leake.

Uuring püüab vastata mõnede USA nisukasvatajate poolt hiljutisele väitele, et nisu asemel on farmerid läinud üle geenmuundatud maisile ja sojale, kuna neid on odavam kasvatada, kui nisu. Nende kasvatajate arvates aitaks geenmuundatud nisu kommertsialiseerimine taastada sojale ja maisile kaotatud hektarid.

Wisner'i raport kummutab selle argumendi ning leiab, et kasvatatavate põllukultuuride suhe on muutunud hoopis USA põllumajanduspoliitikas toimunud muutuste tõttu ning sellepärast, et on suurenenud selliste põllukultuuride tootmine, mis sobiksid ka etanooli ja biodiisli tootmiseks (soja ja mais).

2004.a mais peatas Monsanto Co. ajutiselt esimese geenmuundatud Roundup resistentse nisu kommertsialiseerimise plaanid farmerite ja tarbijate vähese aktsepteerimise tõttu.

Loe: 

Link originaalartikli juurde

Loe ka:

http://www.worc.org/issues/marketrisk-reports.html