Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
India Ülemkohus keelab ajutiselt uued GMOde põllukatsed


21. september 2006
Press Trust India


India Ülemkohus keelas täna riigis uute geenmundatud organismide (GMO) põllukatsete lubade väljastamise kuni edasiste korraldusteni. Kohtunik Y K Sabharwal juhatusel võeti ka vastu ostus nõuda valitsuselt teadlaste ja ekspertide suunamist Geenitehnoloogia Lubade Komisjoni (GEAC), mis väljastab põllukatsete lubasid, et uurida probleemi lähemalt.

Siiski kohtuotsus ei kehti nende GMO-de põllukatsete kohta, mis on juba käimas, nagu Bt baklazhaan ja Bt puuvill.

Korralduse aluseks oli Aruna Rodrigues´i ja teiste kodanike petitsioon, milles väideti, et mõnede hajamaiste firmade poolt Indiasse toodavad GMO-d on tõsiseks ohuks ökoloogilisele keskkonnale, põllukultuuridele ja inimeste eludele. Viidates farmerite ensetappude lainele Maharashtra Vidharbha piirkonnas ja ka teistes riigi osades kui otsesele GM seemnete kasutamise tulemusele nõuab petitsioon GM seemnete kasutamise täielikku keelamist.

Petitsioonis väidetakse, et Geenitehnoloogia Lubade Komisjon (GEAC) on olnud GMO-de lubamisega hooletu ja ei ole arevstanud GMO-de lubamise negatiivset mõju põllumajandusele ja inimeludele. Petitsiooni esitaja väidab, et ulatuslike Bt baklazhaani põllukatsete lubamine biotehnoloogiakompaniile Mahyco (India Monsanto partner) võib kontrolli alt väljudes tuua kaasa palju suuri raskusi farmeritele ja paljude põldude hävimise.

Kohus võtab asja uuesti arutusele 13. oktoobril.

link originaalartikli juurde

link petitsiooni juurde