Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
EL ajab saastunud riisi jälgi neljas riigis


22.09.2006

Reuters, Jeremy Smith

Euroopa probleemid illegaalse geenmuundatud (GM) riisi laadungitega muutuvad aina suuremaks, kuna kahel USA-st tulnud laeval on riis on osutunud GMO-positiivseks, ütles EL ametnik. Kahe augustis läbi Hollandi Rotterdami sadama EL-i tulnud riisilaadungi testid näitasid algul, et laadungid ei sisalda GM LL601 riisi, seejärel aga näitas Hollandis tehtud kordustest siiski GM riisiga saastumist, ütles Philip Tod, Euroopa Komisjoni pressiametnik neljapäevasel uudistebriifingul ning lisas, et EL protseduurid USA pikateralise riisi testimisel karmistatakse.

"Praeguse arengu valguses kavatseb Euroopa Komisjon võtta ette uusi meetmeid USA-st imporditava pikateralise riisi testimisel LL601 riisi suhtes", ütles ta, keeldudes täpsustamast, milliseid meetmeid siis rakendama hakatakse. Ühtegi geenmuundatud riisi ei tohi üheski EL 25 liikmesriigis kasvatada, müüa ega turustada.

Keskkonnaorganisatsioonid on äärmiselt häiritud riisisaaga arengust, mis algas siis, kui USA võimud tevitasid Brüsselit võimalikust eksportriisi saastumisest pea kolm nädalat peale seda, kui nad ise olid saanud vastava teate Bayer´ilt. 

"Saastunud riisi ilmsikstulek näitab, et riisi GMO-vabana sertifitseerimise süsteem on täielik farss," kommenteerib Helen Holder keskkonnaorganisatsioonist Friends of the Earth Europe. "Euroopa Komisjon peab peatama pikateralise riisi impordi USA-st kuni kogu testimissüsteem on korralikult üle vaadatud ja on tõestatult usaldusväärne".

Ka EL võimudele anti teada kargost, mis laeti peale New Orleans´is ja mis jõudis augustikuus Rotterdami - riisikogusega, mis vastab EL keskmiselt ühes kuus imporditava riisi kogusele. Hiljem neljapäeval ütles EL ametnik, et Prantsusmaal, Saksamaal, Suurbritannial ja Belgial paluti võtta proovid, et kontrollida antud riisipartii jõudmist nendesse riikidesse. Saastunud laadungil oli riisi GMO-vabana tõendavad sertifikaadid, sellest ka kogu probleem, lisas ametnik.

Praeguseks ei ole selge, kus või kelle poolt sertifikaadid olid väljastatud. Üks laadungitest, mis Hollandi testide andmetel on saastunud GM riisiga, on jätkuvalt Hollandi ametivõimude kontrolli all. Teine saadeti Belgiasse, kus riigivõimud peavad selle kinni pidama.

Belgia toiduohutuse ameti esindaja tunnistas võimalikuks, et osa riisist on juba tarbijatele müüdud ja ära tarvitatud, kuid lisas, et riis ei moodusta "elanikkonna tervisele vahetut ohtu".

11 partiid, mis algselt olid sertifitseeritud GMO-vabana, saadeti ka Suurbritanniasse, Prantsusmaale ja Saksamaale, lisas Belgia ametnik. 

"Oleme palunud nende riikide võimudel viia läbi kordustestid," ütles ta.  "Kõik, mida me teame, on see, et neil olid kaasas kehtivad sertifikaadid ja seepärast nad läbi lastigi."

Rotterdami laadung jagati 30 partiiks.

link artikli juurde