¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Kahtlused GM manioki projekti suhtes


11. september 2006
Allikas: East African Magazine, Dagi Kimani
      


Teadlased tunnistavad, et nende poolt haiguskindaltena välja kuulutatud geenmuundatud manioki sordid on tegelikult siiski tundlikud manioki ühele ohtlikumale viirusele.

USA abiprogrammide sponsoreeritud multimiljon-dollarine maniokiprojekt muutub aina vastuolulisemaks.

Projekti toetajad on kuulutanud selle välja projektina, mis aitab kaasa Ida-Aafrika toiduga kindlustamisele, kriitikud aga väidavad, et see on vaid USA-poolne katse arendada uusi alternatiivse "taastuv"energia allikaid. Viimase uudisena tunnistas Ameerika juhtiv teaduskeskus, Donald Danforth Plant Science Centre, et nende poolt välja kuulutatud haiguskindel maniokk on siiski tundlik manioki mosaiikviiruse (CMD) suhtes, mis on peamiseks manioki saagi mõjutajaks. Mõnedes farmides toob CMD tavapäraselt kaasa rohkem kui 30 protsendilise saagikao.

26. mail 2006 teatas teaduskeskus, et kuigi seitse aastat tagasi saavutati geenmanipuleerimise abil resistentsus CMD suhtes, "kaotati resistentsus järgnevalt ja taime DNA muutus."

Manioki haigustundlikkus ilmnes ajal, kui Keenia Põllumajandusuuringute Instituut (Kari) oli valmis transgeenset maniokki testima looduslikes põllutingimustes, enne selle turustamist farmeritele. GM manioki sordid arendati Keenia Haiguskindla Manioki  Projekti raames, mille rahastas USA arenguabi amet (USAID), kelle väitel oli eesmärgiks "arendada ja pakkuda transgeenset haiguskindlat maniokki Keenia farmeritele kasvatamiseks, et suurendada nende saaki ja suurendada nende toiduga varustatust".

Manioki-uuringute programmi kriitikud väidavad aga, et projekti eesmärk ei piirdunud sugugi toiduga varustamise probleemidega, vaid täitis samal ajal ka USA eesmärke leida alternatiivset odavat tärkliseallikat maisile, et toota etanooli. Samuti oleks geenmuundatud manioki turuletoomine aidanud murda antud piirkonnas vastupanu geenmuundatud kultuuride kasutamisele.

Loe edasi:

http://www.nationmedia.com/eastafrican/current/Magazine/Magazine110920062.htm