Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Indias üha rohkem farmerite enesetappe


(Lühendatult)      

30. august 2006

Indias kasvab enesetappude arv, kuna kulud tõukavad põllumehi lootusetuid laene võtma

Pratik Parija

Rajendra Patil, 40-aastane lääne-India farmer, tegi enda elule lõpu peale, juues sisse taimekaitsevahendit põarast seda kui ootamatud vihmad hävitasid ta puuvilla ja ta ei suutnud maksta tagasi $1075 suurust laenu. "Mul ei ole jäänud muud kui töötada, ka siis kui ma olen haige," ütleb tema abikaasa, 35-aastane Rekha, kes elab oma kahe pojaga õlgkatusega onnis Sonegaon´i külas Maharashtra osariigis. Patil´i võlg oli kolm korda suurem aastasest sissetulekust. Enesetappude arv India 235 miljoni farmeri seas kasvab pidevalt, kuna seemnete ja pestitsiidide kulud suurenevad aina ja maal muud tööd eriti ei ole.
Sel aastal on oodata rohkem kui 18,000 farmeri enesetappu, mis on rohkem kui kunagi varem valitsuse poolt registreeritud, ütleb Devinder Sharma, Forum for Biotechnology and Food Security organisatsiooni esimees.

Need surmad näitavad India farmerite kohutavat olukorda, kus farmerid kannatavad suurt puudust samal ajal kui riigis õitseb tarkvara- ja farmaatsiatööstus. Umbes 27 protsenti maapiirkondade elanikest, mis teeb kokku ligi 200 miljonit inimest, elab vastavalt Põllumajandusministeeriumi andmetele allpool vaesusepiiri.

"See on majanduslik lootusetus," kommenteerib olukorda M.S. Swaminathan, üks India Rohelise Revolutsiooni juhtivfiguuridest. Roheliseks Revolutsiooniks nimetatakse 1960ndate lõpu projekti, mille eesmõargiks on olnud põllumajanduset intensiivistada ja importida kõrge saagikusega seemneid.

"Põllumajandusest on saanud rulett, milles tundmatuteks suurusteks on nii vihmaperioodid kui turg ise."

"Võlad on kuhjunud üksteise otsa ja see protsess on mutuunud aina intensiivsemaks viimase 20 aasta jooksul,"  ütleb Sharma. Kasvatamisega seotud kulude suurenemine ja imporditud põllumajandustoodangu hindade vähenemine muudavad olukorra aina meelheitlikumaks.

/.../

Ka geenmuundatud seemned tõstavad hindu kõrgemale, kui farmerite võimalused lubavad, ütleb Sharma. Seemned uuesti ei idane, et farmerid ei saaks kasutada osa saagist järgmise aasta külviks - mida muidu on aastasadu tehtud.

Monsanto Co., maailma suurim geenmuundatud seemnete tootja, sai maikuus Indias korralduse vähendada seemnete tehnoloogiamaksu. Firma nõuab Indias seemnete eest 880 ruupiat 450 grammist, Hiinas aga nõuab ta samade seemnete sees vastavlt 100 ruupiat (ümber arvestatuna), ütles Monsanto Hiina esindaja, kes oli nõus ütlema vaid oma perekonnanime - Meng. Monsanto esindaja Indias Camille Gonsalves ei nõustunud küsimust kommenteerima. Monsanto netosissetulekud suurenevad üha ja on viimase kolmveerand finantsaasta jooksul seitsmekordistunud, samal ajal kui Maharashtras süütas puuvillafarmer Chandrabhan Gurnule ennast 105,000-ruupia suuruse võla pärast. Dasru Goma, 50, puuvilla- ja läätsefarmer poos ennast üles 33,998-ruupia suuruse võla pärast, ja Rajendra Patil'i lesk, Rekha, püüab nüüd üksi ots otsaga kokku tulla. "Mõni päev ei saagi süüa ja lähme tühja kõhuga magama", ütles ta.

Reporter New Delhi´s: Pratik Parija, See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

Terve lugu:

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601080&sid=a_B.4GXLyHgo&refer=asia