¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Kooseksisteerimine

Ettevõtlusvabaduse tingimustes peaks kõigil talunikel EL-s olema vaba valik tootmisviisi – kas tava-, mahe- või GMOsid kasutava põllunduse – kasutamiseks. Samas kujutab GMOde kasvatamine endast võimalikku saasteallikat nii tava- kui mahepõllumeeste jaoks, mis tavapõllumeestele tähendab lisakohustusi toodete märgistamise ja jälgitavuse nõuete täitmise näol, mahepõllumeestele aga lisaks veel võimalikku majanduskahju seoses sellega, et nad ei saa enam mahetooteid toota. GMO saaste piiramatu levik tava- ja mahepõldudele tähendaks ka seda, et tava- ja mahepõllumehed ei saa oma tootmisviisi enam vabalt valida, vaid oleksid sunnitud oma toodetes GMOsid kasutama.

Sellise olukorra vältimiseks on EL direktiivis 2001/18/EÜ sätestatud, et „EL liikmesriigid võivad võtta tarvitusele meetmeid, et ära hoida GMOde ettekavatsemata esinemist teistes toodetes“. Euroopa Komisjon on 2003.a. andnud välja nn kooseksisteerimise soovitused (2003/556/EC), mille eesmärk on abistada liikmesriike kooseksisteerimist käsitlevate riiklike õiguslike ja muude strateegiate väljatöötamisel. Nende soovituste alusel peaksid kõik liikmesriigid, sh Eesti, välja töötama ja kehtestama oma kooseksisteerimise meetmed.

2006.a. septembri seisuga ei ole Eestis kooseksisteerimise meetmeid veel kehtestatud, ent Põllumajandusministeerium tegeleb vastava eelnõu ettevalmistamisega.