¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
GM muru on levinud loodusesse


9. august 2006
New Scientist/Eesti Geenikeskus

USA-s on geneetiliselt muundatud golfimuru levinud golfiväljakult loodusesse. USA Põllumajandusministeerium (USDA) on esmakordselt GM taime puhul algatanud keskkonnamõju täieliku hindamise. Golfimurul polnud veel ka USDA kasvatamisluba
Ökoloogiateadlased hoiatavad, et loodusesse sattunud valge kastehein (Agrostis stolonifera) võib hävitada USA loodeosa põlised rohumaad ja viia ettearvamatute tagajärgedeni.
Muundatud kastehein on muundatud resistentseks umbrohumürgile (RoundUp) ja murutaime väljatöötanud firma The Scotts Company sõnul peaks muutma golfiväljakud lihtsamalt hooldatavaks.
USA keskkonnaametnikud kontrollisid GM kasteheina kasvukoha ümber 4,8 km raadiuses 20 400 taime. Neist üheksa sisaldasid GM materjali, kusjuures kõige kaugem leid oli 3,8 km kaugusel algsest kasvukohast.


Muret tekitab see, et erinevalt sagedasematest GM- kultuuridest (nt mais, soja, raps), on valge kastehein mitmeaastane taim, ta levib nii õietolmu ja seemnetega, kui ka juurestikuga, samuti on tal palju lähedasi sugulasliike, kellega ta on võimeline moodustama viljakaid hübriide. Tom Stohlgren, keskkonnateadlane (US Geological Survey's National Institute of Invasive Species Science in Fort Collins, Colorado.) kommenteeris olukorda selliselt: "Me oleme looduslikud barjäärid maha lõhkunud  - asjad juhtuvad nii kiiresti. See on nagu Darwin, aga steroididel“ .

http://www.genomics.ee/index.php?lang=est&nid=1857http://www.nature.com/news/2006/060807/full/060807-17.html