Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
GM põllukultuurid ei nõua vähem taimekaitsevahendeid


Independent/UK
27. juuli 2006

Üks põhilisi geneetiliselt modifitseeritud (GM) põllukultuuride kasvatamise pooltargumente - väiksem pestitsiidide kasutamine - ei pea pikemas perspektiivis paika.
Sellisele järeldusele jõudis 481 GM Bt-puuvilla kasvatavat Hiina farmerit hõlmav uuring. Kasvatamise esimestel aastatel pestitsiidide kasutamine tõepoolest vähenes, kuid seitsme aasta pärast oli see varasema tavapuuvilla kasvatamisega samal tasemel.

Kolme esimese aasta järel vähenes pestitsiidide kasutus 70% ja tulu suurenes enam kui kolmandiku võrra. Ent seitsme aasta möödudes oli pestitsiidide kasutamise varasem tase taastunud ning tootmiskulud suuremad kui enne, sest GM puuvilla seemned on kolm korda kallimad kui tavaseemned.

Pestitsiidide kasutamise lähem uurimine tõi välja, et võrreldes tavapuuvilla kasvatavate farmeritega säästsid GM puuvilla kasvatajad puuvillakupraussi vastase pestitsiidi  kasutamisel 46% kuludest. Samas kulutasid nad 40% enam teiseste kahjurite (nt lehelutikas) tõrjele, kelle arvukus suurenes oluliselt pärast puuvillakupraussi vastase pestitsiidi kasutamise vähenemist.

Teadlased usuvad, et puuvillakupraussi vastase pestitsiidi suurem kasutamine hoidis ka teiseste kahjurite arvukuse kontrolli all.


http://www.genomics.ee/index.php?lang=est&nid=1845

http://www.commondreams.org/headlines06/0727-06.htm