¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Havai GM papaia ei ole toonud osariigile midagi head

Greenpeace International


Viirusresitentne geneetiliselt muundatud papaia, mida hakati Havail kasvatama 1998. a, on osutunud majanduslikult läbikukkunud uuenduseks, tuues endaga kaasa vaid saarestiku papaiatööstuse kokkuvarisemise.

Havai papaiasaak on praegu väiksem kui kunagi varem mitme inimpõlvkonna jooksul. See on isegi madalam kui aastatel, mil viirus laastas saarestikku kõige rohkem.

Kuigi 1998. aastast on värskete papaiade tarbimine USA elanike seas tõusnud kaks korda, on Havail kasvatatud papaiade hulk vähenenud 28% alates GM papaia kommertsialiseerimisest, mis on põllumeestele tähendanud tulu kahanemist 35% võrra.

Hoolimata USA Põllumajandusministeeriumi süngest statistikast, väidavad geneetiliselt muundatud papaiade tootjad ja biotehnoloogia propageerijad, et GM papaia on olnud väga edukas lahendus. Näiteks Monsanto sõnul päästis GM papaia Havai papaiatööstuse.

Mahekasvatajate jaoks on GM papaia pidev probleemiallikas. Just need, kes toodavad papaiat kõige säästlikumalt, on pidanud ebaõiglaselt võitlema papaia õietolmuga leviva saastumise probleemiga ja kandma selle läbi kulusid.

Eelmainitu taustal avaldab USA suurt survet teistele, eriti Lõuna-Aasia riikidele GM-papaia lubamiseks. Nii USA Rahvusvahelise Arengu Ameti (USAID) kui ka USA geneetilise muundamise tööstuse liit (ISAAA) kinnitavad järjekindlalt, et geneetiliselt muundatud papaia kasvatamine on olnud majanduslikult väga edukas. 

http://www.greenpeace.org/raw/content/international/press/reports/FailureGEPapayainHawaii.pdf