Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Euroopa Komisjon tunnistas väidetavalt GMO-de ebakindlust

Euroopa Komisjon tunnistas väidetavalt GMO-de ebakindlust 
 
 
Euroopa Komisjon on lubanud turgudele geneetiliselt muundatud (GM) toiduaineid ja vilju, hoiatades samal ajal salaja nende ohtlikkuse eest tervisele ja keskkonnale, teatab eile avaldatud raport. Kahe keskkonnaorganisatsiooni kätte sattusid dokumendid, mis näitavad, et komisjon surus läbi seitsme GM toiduaine lubamise. Need kiidetigi heaks hoolimata komisjoni mööndusest, et «mõnedes aspektides valitseb ulatuslik ebakindlus» ja «mõningaid küsimusi pole senini veel üldse uuritud».

Avalikustatud dokumendid moodustasid komisjoni selgroo vaidluses USA, Kanada ja Argentiinaga – kus toodetakse 90% maailma geneetiliselt muundatud organismidest (GMO) – aastatel 1998-2004 kogu Euroopas kehtinud GM toiduainete keelu üle.

340-leheküljeline dokument avaldab, et komisjon ütles Maailma Kaubandusorganisatsioonile (WTO) oma seisukohta kaitstes: «Teaduslikust seisukohast on ilmne, et ei ole ühtki kindlat, teaduslikult kinnitatud tõendit otsustamaks, kas GM tooted on ohutud või mitte.» Samuti on paberites kirjas, et tänu kroonilisi konditsioone – näiteks vähk või allergiad – puudutavate andmete puudulikkusele «ei ole mingit võimalust kindlustada, kas GM toodete tutvustamine on kuidagi mõjutanud inimeste tervist».

WTO vaidluse tagajärjel lõpetas komisjon 2004. aastal kuus aastat kestnud moratooriumi ja on sellest ajast saadik lubanud turule rohkem kui 30 geneetiliselt muundatud vilja.

Kahepalgeline Euroopa Komisjon

Maa Sõprade (FoE) esindaja Clare Oxborrow, kes koos Greenpeace’iga pabereid uuris, mõistis Euroopa Komisjoni sellise käitumise hukka. «Me leidsime, et Euroopa Komisjonil on GM toiduainete ja nende ohutusega seoses olnud topeltstandardid,» ütles Oxborrow. «Ühest küljest on nad kiitnud uusi GM tooteid heaks ja ütelnud, et need on ohutud. Samas teadis komisjon väga täpselt, et see ei ole nii ning oli valmis suletud uste taga riski tunnistama,» selgitas ta.

Komisjon ütles juhtumit kommenteerides, et raporti autorid on selektiivselt kiskunud lauseid välja «väga pikast ja komplitseeritud dokumendist». Euroopa Komisjon kinnitab oma avalduses: «Komisjon lükkab loomulikult tagasi kõik topeltstandardite süüdistused, mida on esitanud FoE ja Greenpeace.»

FoE ja Greenpeace nõuavad kohest GM toodete keelustamist, kuniks ohutusküsimused on täpselt välja selgitatud. Raport andmetel ütles Euroopa Komisjon WTO-le, et otsus mitte lubada kahjuriresistentseid vilju – ainsaid GM vilju, mida kasvatatakse Euroopas – külvata enne, kui kõik mõjud pinnasele on kindlaks tehtud, «on mõistlik ja seaduspärane». Lisaks ütlesid komisjoni ametnikud läbirääkijatele, et võtmeuuring, mida käsitleti tõestamaks GMO-de ohutust keskkonnale, oli «teaduslikult vigane».

Raporti autorite väitel surus komisjon nende paberite WTO-le esitamise hetkel läbi seitsme GMO heakskiidu ja lettidele saabus Euroopas kasvatamiseks 31 Monsanto GM maisiteisendit.

Greenpeace’i esindaja Cristoph Then ütles, et nüüd on tõde kõigile nähtaval. «Avalikustatud EL-i paberid rõhutavad teaduslikke muresid, mis GM toiduainete ja viljade ohustusega kaasnevad,» ütles Then. Tema sõnul näitab juhtunud, et Euroopa toiduohutusvõrgustik ei tööta.

USA, Argentiina ja Kanada kaebasid 2003. aasta mais WTO-le, et Euroopa GMO-moratoorium rikub rahvusvahelisi kaubandusreegleid. Veebruaris otsustas WTO GMO-kasvatajate kasuks. Otsus oli 800 lehekülje pikkune ja seda pole senini avaldatud.
 

Dagmar Lamp, The Guardian 19/04/2006

http://www.greengate.ee/index.php?page=42&id1=16471