Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Monsanto ja Pioneer võitlevad seemneturu pärast
Märtsis hoogustus kahe biotehnoloogia-hiiglase omavaheline võitlus seementuru pärast. Nii Monsanto, kui Pioneer Hi-Bred püüavad multimiljoni-dollarisel GM seemnete turul esikohta saavutada. Märtis algul teata s Pineer, et hakakb tootma omaenda "Roundup Ready" herbitsiidiresistentset maisi ja soja. Pioneer plaanib paisata uued seemned müüki 2009. aastal. "Roundup Ready" seemned on siiani olnud Monsanto äri kandvaks sambaks.

Monsanto püüab omakorda turuliidriks jääda. Selleks ostab firma järjest kokku kohalikke seemnefirmasid - viimati osteti $8.7 miljoni eest kaks seemnefirmat 1.03.2006. See aitab Monsantol kokureerida Pioneeri seemnemüügivõrgustikuga, mis koondab ainuüksi USAs umbes 5,500 müügiesindajat.

Kui Pioneer hakkab oma herbitsiidiresistentseid seemneid tootma, ei pea ta enam Monsantole litsentsitasu maksma nende patenteeritud muundtaimede omaduste eest.

Geneetiliselt muundatud seemnete turgu hoiavad enda käes vaid käputäis suurfirmasid. Seemnete arendamine on pikk ja kulukas protsess, vahest kulub turule jõudmiseks oma kümme aastat.

Pioneer Hi-Bred'i uued seemned peavad enne müükijõudmist läbima seadusandlikud protseduurid. enamik teste on läbitud, jäänud vaid üksikud põllukatsed.

Nn Roundup Ready seemned on muundatud Monasnto herbitsiidile (Roundup´ile mittevastuvõtlikuks). Pioneeri uued seemned hakkavad olema resistentsed nii Roundup´i kui teiste herbitsiidide suhtes.

Pikemalt:
http://www.wjla.com/news/stories/0306/307268.html