¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Esimene saasteregister avalikustab illegaalsete GMO-de ulatusliku leviku maailmas
Esimene saasteregister avalikustab illegaalsete GMO-de ulatusliku leviku maailmas

Registri initsiatiivi algatajad Greenpeace ja GeneWatch UK nõuavad rahvusvaheliste bioloogilise ohutuse standardite kiiret vastuvõtmist

Esimene kokkuvõte registrist (avaldatud 8. märtsil 2006)loob vägagi häiriva pildi keskkonda "lekkinud" geneetiliselt muundatud organismide levikust - laiulatuslikust saastumisest, illegaalsest kasvatamisest ja GMO-de negatiivsetest mõjudest põllumajanduses.

Kokkuvõttes on näiteid nii geneetiliselt muundatud sealiha jõudmisest kaubandusvõrku ja tarbija lauale, tavataimede saastumisest muundatud "farmatseutiliste" taimedega, mis toodavad ravimeid, illegaalsete anitibiootikumiresistentsete maisiseemnete kasvatamisest ja levikust üle maailma. Samuti on juttu keelatud smuugeldatud GM taimede kasvatamisest, turustusluba mitteomavate GM kultuuride segunemisest toidus ja erinevate GMO-dega saastumisest isegi teaduslikes põllukatsetes.

Kokkuvõttes avalikustatakse kokku 113 sellist juhtu maailmas, mis on jagatud laiali 39 riigi peale. Äärmiselt murettekitav on seejuures, et neid riike on kaks korda rohkem, kui neid, kus on ametlikult lubatud GMO-sid kasvatada. Samuti on murettekitav saastumise sageduse kiire tõus - ainuüksi 2005. aastal lisandus saastejuhte 11 riigis.

"Võimalik, et see on vaid jäämäe tipp, kuna praegusel hetkel ei ole olemas ühtegi ülemaailmset ega ka rahvuslikku saasteregistrit, " kommenteerib dr. Sue Mayer ( GeneWatch UK), kes juhatab tuvastustöid. "Tegelikult peab ütlema, et enamik intsidente tembeldatakse praeguse seisuga konfidensiaalseks äriinformatsiooniks - seda teevad nii firmad, kui võimuorganid."

Greenpeace nõuab kohustusliku rahvusvahelise saastejuhtude registri loomist ja rahvusvaheliste GMO-sid sisaldavate kaubavedude identifitseerimiseks ja jälgimiseks miinimumstandardite rakendamist.

"Ilma selliste bioloogilise ohutuse standarditeta ei ole globaliseeruvas maailmas kindlasti võimalik ohtlike GMO-de jälgimine ja kokku korjamine juhul, kui seda vaja peaks minema," hoiatab Greenepace´i Rahvusvahelise bioloogilise ohutuse protokolli delegatsiooni liige Benedikt Haerlin.

GM saasteregistri võib leida internetis aadressil
www.gmcontaminationregister.org.

Kokkuvõte asub internetis aadressil
www.greenpeace.org/bsp2006
ja
www.genewatch.org/publications/reports/contaminationreportfinal.doc