Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
WTO otsus ei käsitle GMO-de ohutust või ohtlikkust

Keskkonnaorganisatsioon Friends of the Earth sõnul on "lekitatud" Maailma Kaubandusorgansiatsiooni (WTO) raport näitab, et paljud GMO pooldajate argumendid ei leidnud kinnitust.

Konfidentsiaalse rapordiga tutvunud keskkonnakatsjate sõnul ei leidnud enamik USA, Kanada and Argentiina argumentidest kinnitust, hoolimata sellest, et nimetatud riigid on lasknud WTO otsusel paista enda suure võiduna . Biotehnoloogia tööstuse lobby-grupp EuropaBio esindaja Simon Barber ütles aga, et see on täielik nonsens ja arvab, et keskkonnakaitsjad püüavad lihtsalt inimesi hirmutada. Võibolla on väärib seejuures äramärkimist, et Barber ise pole rapordit lugenud. Keskkonnakaitsjate sõnul ei saavutanud WTO GMO-positiivset otsust oodanud suurkorporatsioonid seda suurt võitu, mida nad olid lootnud. WTO otsuses väidetakse küll, et EL GMO-keeld oli vastuolus vabakaubanduse põhimõtetega. Kuid Friends of the Earth´i sõnul ei langetanud WTO mingit otsust kahe olulise küsimuse suhtes: nimelt, kas GM toit on põhimõtteliselt sama, mis tavatoit ja kas GM toit on ohutu. Igal juhul leiab Friend of the Earth, et WTO ei ole ega saagi olla õige instants kaubandusalaste seaduste ja keskkonnakaitse vaheliste konfliktide lahendamiseks.

<><>
WTO raport on üleval internetis kahes osas:
www.foeeurope.org/biteback/WTO_decision.htm

<><>The Friends of the Earth esialgne otsuse analüüs on üleval aadressil: www.foeeurope.org/publications/2006/WTO_briefing.pdf <>