Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Kas ameeriklased saavad varsti lauale GM lõhe?

The New York Times,
25. juuni 2010

USA Toidu- ja Ravimiohutuse Amet (FDA) kaalub, kas lubada turule esimest inimtoiduks mõeldud looma – lõhe, mis kasvab kaks korda suuremaks kui tavaline kala.

Lõhe loojad on püüdnud saada turustusluba juba kümmekond aastat ja valitsusametnike ja biotehnoloogiatööstuse esindajate sõnul on firma esitanud kas enamuse või isegi kõik andmed, mida FDA peab vajalikuks, et analüüsida, kas lõhe on toiduks ohutu, toiteväärtuselt samaväärne tavalõhega ja keskkonnale ohutu. Avalik kuulamine lõhe turulelubamise arutamiseks võib toimuda juba sellel sügisel.

Ilmselt on tarbija- ja keskkonnaorganisatsioonide poolt oodata mitmeid vastuväiteid loa andmisele. Isegi FDA sees ei olnud üksmeelt, kas lõhe peaks märgistama geneetiliselt muundatuna või mitte (USA-s ei märgistata GMO-sid).Lõhe lubamine avaks tee firmadele ja teadlastele, kes töötavad välja teisi GM loomi, nagu veiseid ja sigu.

Lõhe tegi valmis AquaBounty Technologies – nimeline firma ja see on mõeldud lõhekasvatustes kasvatamiseks. Tegemist on Atlandi lõhega,  millele on lisatud Kuninglõhi (Oncorhynchus tshawytscha) kasvuhormoon ja "lülitiks" on kasutatud ameerika emakala (Zoarces americanus) geneetilist materjali.

Tavaliselt ei tooda lõhe külma ilmaga kasvuhormooni, kuid „lüliti“ sunnib teda hormooni aastaringselt tootma ning lõhe saavutab turusuuruse 16-18 kuuga, tavalise 3 aasta asemel. Firma sõnul  ei kasva ta lõpuks suuremaks kui tavakala.

AquaBounty tegevjuht Ronald L. Stotish´i sõnul loodab firma ehk juba järgmiste kuude jooksul lõpliku loa saada.

FDA kinnitas, et tegeleb taotluse läbivaatamisega, ent konfidentisaalsusreeglitele tuginedes keeldus taotlust täpsemalt kommenteerimast. 2008. a määratud juhtnööride alusel hindab FDA GM loomi lähtudes samadest põhimõtetest, nagu oleksid nad veterinaarravimid ja uute ravimite loataotlusi FDA avalikustada ei või.

Kriitikute sõnul ei luba selline hindamisprotsess GM loomade võimalikke keskkonnamõjusid hinnata ning takistab avalikkust enda panust andmast.

“Kellelgi väljastpoolt ei ole ühtki võimalust näha andmeid ja tuua välja kitsaskohti,” ütleb Margaret Mellon, organisatsiooni Union of Concerned Scientists keskkonna- ja toiduprogrammi juhataja.

Terve lugu:
http://www.nytimes.com/2010/06/26/business/26salmon.html