¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
GM kartul - kallis, ebaturvaline ja ebavajalik

GM Freeze,
7. juuni 2010

10 aasta jooksul on vaid ühe lehemädaniku suhtes resistentse GM kartuli katsepõllu peale kulutatud alates 2001. aastast 1.7 miljonit naela, mis on tulnud maksumaksja taskust. Norfolkis tahetakse teha nüüd uus katsepõld. See on kõike muud kui avaliku raha õnnestunud kulutamine.

Kusjuures organisatsiooni GM Freeze sõnul on selliste sortide aretamiseks, mille kasvatamine Suurbritannias mõttekas oleks, vaja veel avalikku raha.

GM lehemädanikuresistentse kartuli aretamise kulud on eriti markantsed, kui vaadata, mida Põhja-Wales´i Sarvari Research Trust tavalise sordiaretuse teel on saavutanud.

Sarvari Research Trust´il on juba praegu turul pakkuda mitmeid suhteliselt lehemädanikukindlaid sorte, millel on lisaks lehemädanikukindlusele teisigi omadusi, mis teevad need kartulid sobivaks jätkusuutlikes põllumajandussüsteemides kasutamiseks.

GM Freeze sõnul on GM kartuliaretuses murettekitavaid aspekte mitmeid. Lisaks teadusuuringute otsestele kuludele on küsimus ka toiduohutuses, mille alla kuulub ka antibiootikumiresistentse markeri olemasolu sortides, mida praegu katsetatakse. Seetõttu tunnistab isegi JIC, et nad testivad kartulit, mida nad ei saa kommertsialiseerida.

GM Freeze esindaja Pete Riley sõnul on "geneetilise muundamise kasutamine lehemädanikukindluse aretamiseks kallis, teadmata tulemustega ning, kui selline kartul turule lubatakse, kartulitööstusele koormav, sest tööstus peab hakkama muretsema saastumise ennetamise pärast, et tarbijal valikuvabadus säiliks.

Tavasordiaretus on geneetilisest muundamisest miilide kaugusele ette jõudnud ja on saanud väga hea lehemädanikuresistentsusega sordid, mis on juba turul. See on saavutatud ilma avalikku raha kulutamata, seevastu GM teadusuuringutesse on seda läinud hiiglaslikul hulgal - ja tulemuseks on siiani vaid üks katsepõld ja ei ole märkigi sellest, et see tooks lisaväärtust kasvatajale. See on sama lugu, mida oleme näinud teiste geneetiliselt muundatud "imetaimedel"."

http://www.gmwatch.org/latest-listing/1-news-items/12269-non-gm-breeding-miles-ahead-of-gm-again

Samal teemal:

Warning over UK's first GM potatoes trial in Norfolk
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1284953/Warning-UKs-GM-potatoes-ministers-Frankenstein-food-trial-Norfolk.html?ito=feeds-newsxml