Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
GM raps ei õigusta austraallaste ootusi

Stock & Land, Austraalia (lühendatult)

12. mai 2010

John Sheehan on üks neid Austraalia Victoria osariigi farmereid, kes hakkas entusiastlikult geneetiliselt muundatud rapsi kasvatama.

Kuigi põllumehed võtsid GM rapsi hästi vastu ja lausa 20% Victoria rapsist on GM, on see Sheehan´i jaoks võibolla viimane aasta, kus ta seda vastuolulist tehnoloogiat kasutab.

Esimene GM raps sai külvatud Sheehan´i maadele kohe kui osariik moratooriumist loobus ja see on kolmas aasta, kus ta Monsanto Roundup Ready rapsi on külvanud. Roundup Ready raps on tolerantne herbitsiidile glüfosaat, mida Monsanto turustab Roundup´i nime all.

Hoolimata GMO-de pooldajate lubadustest, et GM raps on saagikam, ei ole Sheehan seda kogenud. Mida ta on kogenud, on märksa suuremad kulutused seemnele, mida GM raps kaasa on toonud. Lisaks ei ole ka taimede pritsimine nii lihtne, kui lubatud:

”Taimi saab pritsida vaid siis kui neil on kaks kuni kuus lehte... Vahel on vaja taime pritsida ka siis kui tal on 12 lehte, kuid kui sa seda teed, siis tapad taime. See [piirang] on kohe kindlasti GMO sära tuhmimaks muutnud."

Sheehan ei ole ainuke farmer, kes peale GM rapsi katsetamist on hakanud kahtlema lubatud kasudes. Ricky Miles kasvatas GM rapsi kaks aastat, kuid loobus sel aastal GM rapsisit, kuna kulud kasvasid liiga suureks: ”Esiteks, pead sa maksma litsentsitasu, et kasvatada seda, seemne hind on kõrge, [umbrohul] võib tekkida resistentsus Roundup´ile ja minu kogemused näitasid, et pidin pritsima Roundup´iga kaks korda, et umbrohust lahti saada."

Ka Miles´i sõnul ei täheldanud ta saagi suurenemist ja lisaks oli ka väga vähe kohti, kuhu ta sai GM rapsi müüa - 12$ väiksema hinnaga tonnist kui mitte-GM rapsi.

http://sl.farmonline.com.au/news/state/grains-and-cropping/general/seeds-of-discontent/1827443.aspx