¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Puuvill Hiinas: kahjurid muutuvad resistentseks

The Guardian

13. mai 2010

Teadlased leiavad, et Hiinas on vaja teha GMO-de ümberhindamine, sest puuvillafarmide ümbruses on kahjurite arv plahvatuslikult kasvanud.

Hiina põllumaad on täis kahjureid peale seda, kui põllumehed on võtnud ulatuslikku kasutusse Monsanto Bt puuvilla.

Teadlased kutsuvad üles tegema uut GM taimede pikaajaliste mõjude hinnangut peale seda, kui GM puuvilla põldude ümber läbi viidud uurimustes tuvastati plahvatuslik kahjurite kasv.

Ootamatu kahjuriekspansioon näitab, kui väga vajatakse paremat moodust GM taimede mõjude hindamiseks ja potentsiaalsete ahelreaktsioonide ennustamiseks, ütlevad teadlased.

Miljonid hektarid Põhja-Hiina põlde on sattunud peale ulatuslikku Monsanto poolt loodud Bt puuvilla kasutuselevõtmist kahjurite rünnaku ohvriks.  Lutikalised on kahjurid, mis võivad hävitada umbes 200 erinevat puuvilja-, aedvilja ja maisisorti ning nende arv on kasvanud dramaatiliselt viimase kümnendi jooksul, kus puuvillapõllumehed on loobunud traditsioonilisest puuvillast GM puuvilla kasuks, kinnitavad teadlased.

Traditsioonilises puuvillakasvatuses pritsisid põllumehed taimi insektitsiididega, Bt puuvill toodab aga ise taime sees insektitsiidi, mis peaks tähendama, et põllumehed ei pea nii palju mürke kasutama..

Kuid 10 aasta pikkune uurimus, mis on teostatud kuues Hiina peamises puuvilla kasvatavas osariigis näitab, et vähenenud pritsimise tõttu avanes lutikalistel võimalus rahulikult paljuneda ja levida.

Lutikaliste levik on potentsiaalne katastroof rohkem kui 10 miljonile väiketalunikule, kes kasvatavad puuvilla selles piirkonnas 26 miljonil hektaril.

Teadlaste leiud on esimeseks kinnitust leidnud raportiks massilisest infestatsioonist, mis on tekkinud põllumeeste poolt vähenenud pestitsiidikasutuse kõrvalmõjuna. Vähenenud pestitsiidikasutus, mida Bt puuvilla puhul reklaamitakse, oleks pidanud hoidma alles raha ja vähendama puuvillalkasvatuse keskkonnamõjusid.

Hiina Beijing´i Põllumajandusakadeemia teadlase Kongming Wu juhitud uurimus on avaldatud USA ajakirjas Science.

"Meie töö näitab, et on äärmiselt oluline viia läbi ökoloogiliste mõjude hindamist ja seiret maastiku tasandil, et mõista paremini GM kultuuride kasutuselevõtmisega kaasnevaid mõjusid," ütles dr. Wu ajalehele Guardian.

Terve lugu:
http://www.guardian.co.uk/environment/2010/may/13/gm-crops-pests-cotton-china

Hiina teadlaste uurimus:
http://www.sciencemag.org/cgi/content/abstract/science.1187881