Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Kanada GM eelnõu kütab kirgi

Winnipeg Free Press, Canada (veidi lühendatult)

1. mai 2010  


Opositsioonis oleva NDP liige Alex Atamanenko 25 sõna pikkune seaduseelnõu C-474 on vallandanud tõelise tormi, kui läbis teise lugemise ja sai saadetud põllumajanduskomisjonile

Nii ta kõlab: ”60 päeva peale seaduse jõustumist peab Nõukogu esimees muutma seemneseadust selliselt, et enne uute geneetiliselt muundatud seemnete lubamist viiakse läbi potentsiaalse eksportturu kaotamise tõenäosuse analüüs.”

See kõlab üsna süütult. Tegelikult võiks ju isegi arvata, et see on täiesti kooskõlas terve mõistusega. Lõppude lõpuks, miks peaks keegi soovima kommertsialiseerida tehnoloogiat, mida turg ei soovi?

Kuid otsustades tööstuse reaktsiooni järgi jääks sellest kängu kogu põllumajanduslik innovatsioon ja põllumehed kaotaksid oma farmid, kui eelnõu läbi läheb.

”Igasugune edasiliikumine selle eelnõu puhul, mis toob subjektiivsed arvamused uute GMO-de lubamise protsessi, ohustab põllumajanduslikku innovatsiooni ja Kanada põllumeeste eluolu," väidab Kanada rapsikasvatajate Liit.

Kanada Rapsinõukogu juhataja JoAnne Buth seletas hiljutisel tööstuse kohtumisel, et eelnõu on "õõvastav" ja lõpetaks erasektori investeerimise rapsiuuringutesse.”Kui me liigume eemale teadusepõhisest hindamisest ja lisame sotsiaalmajandusliku hindamise, jalutavad nad rapsiaretusest minema," ütles ta.

Syngenta Canada direktor hoiatas, et seadus tooks "kohutavaid tagajärgi" Kanada kaubanduslikule mainele. ”See seadus jätaks Kanada põllumehed ilma juurdepääsust uutele tehnoloogiatele," ütles Jay Bradshaw Reutersile.

Neid kuulates, on igaüks, kes peab turu mõjude hindamist oluliseks, on ”anti-GM,” mis on sünonüümiks "neandertaallasele." Ka seaduseelnõu on kiiresti "anti-GM" eelnõu nime omandanud.

Atamanenko tõrjub tuliselt neid süüdistusi ning ütleb, et on tarbinud GM rapsiõli üle kümne aasta. Tema sõnul on eelnõu eesmärgiks ennetada põllumajanduslike turgude kadumist, nagu juhtus eelmisel aastal, kui geneetiliselt muundatud lina leiti Euroopasse minevates laadungites, kus GM lina ei ole lubatud.

Sarnaseid probleeme kardetakse siis, kui peaks lubatama nt geneetiliselt muundatud nisu või lutserni.

Tööstuse sõnul toimub lisaks "põhjalikule teaduspõhisele toidu- ja keskkonnariskide hindamisele" juba praegu uute tehnoloogiate lubamisel mitteametlik turuhindamine. Näiteks on Kanada Rapsinõukogul vabatahtlik protokoll, mille järgimisega on nõustunud kõik suuremad firmad.

Monsanto loobus nelja aasta eest vabatahtlikult Roundup Ready nisu kommertsialiseerimast, sest suurem osa Kanada turust ei olnud selleks valmis. Ja kuigi firma testib Roundup Ready lutserni, ei ole turule jõudnud ka see.

Ei ole ka selge, kas selline seadus ikka oleks kaitsnud linatööstust, sest näib, et GM lina oli segunenud teiste linasortidega juba laboris.

Kui tööstus teeb turuhinanngut juba praegu ja loobub vabatahtlikult tooteid turule toomast, milleks siis seadus? Teiselt poolt, miks ähvardab tööstus oma tehnomänguasjad kokku korjata ja endale uus liivakast otsida, kui see kõigest kohustaks neid tegema seda, mida nad nagunii pühendunult teevad?

Kõik keskendub küsimusele, kuidas määratletakse "huvigruppi". Kes peaks saama kaasa rääkida küsimuses, kas tururisk on tõeline või kõigest tunentuslik ja kelle vaated on piisavalt tähtsad, et mõjutada uute toodete turuletoomist?

Praegu on otsustajaks tööstus. See põhineb üsna kitsal "legitiimse huvigrupi" definitsioonil, mis hõlmab vaid neid, kellel on asjaga seotud otsene finantshuvi.

Avalikkuse kaasamisega võivad hakata kaasa rääkima ka teised hääled, sealhulgas kodanikud ja pealetükkivad aktivistid, kellele lihtsalt ei meeldi geneetilise muudnamise idee ja kogu lugu. See võib panna kõlama ka mahepõllumeeste hääled, kes kannatasid tugevalt turu kadumise tõttu kui GM raps kasvatamiseks lubati. Rapsi valimatu hingeelu paljunemis- ja ristumisküsimustes on muutnud 100% maherapsi tagamise võimatuks.

Parlamendiliikmete jäävad vastata keerulised küsimused.

http://www.winnipegfreepress.com/opinion/columnists/debate-rages-over-effect-of-gm-seed-bill-92574664.html