¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Monsanto leiutis - liha!

No Patents on Seeds

27. aprill 2010


Rahvusvahelised seemnefirmad püüavad järjekindlalt omandada aina suuremat kontrolli toidutootmise baasressursside üle.
Nagu näitavad viimased andmed, mitte ainult geneetiliselt muundatud taimede väljatöötamisel, vaid aina rohkem ka tavasordiaretuses, kerkib esile patendimonopolide küsimus. Rahvusvahelised patendinõuded on selles sektoris hüppeliselt kasvanud - 2007. aastast 2009. aasta lõpuks on nende arv kahekordistunud.

Lisaks laiendavad rahvusvahelised firmad oma nõudeid tervele toidutootmise ahelale: sööda tootmisest loomade ja loomsete saadusteni, nagu liha. Otsustamisel olev patendinõue firmalt Monsanto hõlmab koguni peekonit ja praeliha: patenditaotluses WO2009097403 küsitakse patenti nende sigade lihale, keda on toidetud Monsanto patenteeritud geneetiliselt muundatud taimedega. Sarnane patenditaotlus (WO201027788) on esitatud 2010. a märtsis ka vesiviljelusettevõttes kasvatatavale kalale.

Esimesed laiaspektrilised  toidupatendid on juba ka väljastatud: Monsanto sai 2009. a Euroopa patendi (EP 1356033), mis hõlmab kogu tootmisahelat geneetiliselt muundatud taimede seemnetest kuni toidutoodeteni, nagu jahu või õli.

„On ilmne, et olemasoleva protsessi käigus püüavad rahvusvahelised firmad saavutada suuremat kontrolli kogu toidutootmisahela üle. See on võrk, mis katab nii tarbijaid, põllumehi kui toidutoojaid. Seda peab hakkama käsitlema ebaeetilise patendiseaduste kuritarvitamisena. Firma püüab toitu patenteerides oma kasumit suurendada, samal ajal kui miljard inimest maailmas kannatab nälga," ütleb organisatsiooni "Berni deklaratsioon" esindaja François Meienberg.

Nagu näitab USA kogemus, toovad seemnepatendid ja turu kontsentreerumine kaasa drastilise seemnete hinna tõusu, vähendavad seemnevalikut ja suurendavad põllumehe sõltuvust. Koalitsioon "No Patents on Seeds" hoiatab, et tulevikus suureneb turukontsentratsioon veelgi, kui patendiseaduste kuritarvitamist ei peatata.

http://www.no-patents-on-seeds.org/index.php?option=com_content&task=view&id=95&Itemid=28

Anna allkiri! Global Alert to stop the "Monsantosizing" of food, seeds and animals
http://www.no-patents-on-seeds.org/monsantosizing.htm