Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Puuvilla õppetunnid Indias

The Telegraph, India
15. veebruar 2010

Põllumajandusteadlane Keshav Kranthi oleks väga häiritud kui keegi teda GMO-vastaseks nimetaks. Ta ütleb, et ta toetab biotehnoloogia rakendamist sordiaretuses ja tahab väga, et India seda võimalust kasutaks.
Kuid polariseeritud debatis GM baklaþaani üle on Kranthi astunud ühte paati huvigruppidega, kes nõuavad ettevaatust ning räägib tõsistest probleemidest, mis siiani GMO-de kasutusega seotult liiga vähe avalikku tähelepanu on pälvinud.

Nagpur´i Puuvilla Teadusuuringute Keskinstituudi tegevjuht Kranthi hoiatab, et tehnoloogia väärkasutus on tekitanud hulgaliselt oodatud ja ootamatuid probleeme. Massiline GM puuvilla kasutuselevõtt puuvillafarmerite poolt on toonud viimase kolme aasta jooksul kaasa täiesti uute kahjurite tekke, insektitsiidide kasutuse tõusu ning saagikuse vähenemise.

India valitsus lubas 2002. aastal turule GM puuvilla, millesse on sisestatud sama bakteri geen, mis on sisestatud ka GM baklaþaani. Kranthi sõnul ei ole kusagilt olnud teaduslikke andmeid GM puuvilla kahjulikkuse kohta.

On piirkondi, kus 90% praegu kasvatatavast puuvillast on GM ning see on sisuliselt hävitanud sihtkahjuri, mis suurendas kümne aastaga saaki 3 miljardilt kilogrammilt 5,3 miljardile kilogrammile.

Kuid sihtkahjurite asemele on tekkinud uued kahjurid, mis varem puuvilla ei kahjustanud ning nende levik on põhjustanud märkimisväärset majanduslikku kahju.

Terve lugu:
http://www.telegraphindia.com/1100216/jsp/nation/story_12110833.jsp

Sarnasel teemal:

BT cotton has failed admits Monsanto (märts 2010)
http://indiatoday.intoday.in/site/Story/86939/India/Bt+cotton+has+failed+admits+Monsanto.html