¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
USA plaanid GM puude keskkonda viimisel

 The New York Times, USA (lühendatud)
29. jaanuar 2010

Geneetiline muundamine on viljapõllult metsa jõudmas. Kaks tööstushiidu, International Paper Co. ning MeadWestvaco Corp., soovivad vahetada Kagu-USA metsaistandustes piirkonnale omased männid välja geneetiliselt muundatud eukalüptidega, kiirelt kasvava Austraalia päritolu puuga, mille tavasordid domineerivad troopilistes metsaistandustes.
Geneetiliselt muundatud puud on välja töötatud nende ühisettevõte ArborGen LLC, mis soovib kasutada vastuolulist puu paljunemisvõimet piiravat muundamistehnikat,  et vältida probleeme puude invasiivsusega, mis võiks aidata neil välja tõrjuda kohaliku ökosüsteemi puid.

Kuigi süsteemi pooldajad loodavad paljunemispiirangut tekitava tehnika kasutamisele suurt tulevikku, on selle kasutamisega seotud palju küsimusi. Juhtivteadlaste väitel ei ole selle tõhusust piisavalt põhjalikult mitme aasta vältel uuritud ning ei ole kindel, kas see ikkagi suudab tagada taimede leviku vältimise.

Hoolimata teadlaste murest taotleb ArborGen USA valitsuselt GM eukalüptide lubamist. Puud on muundatud külmataluvamaks. Kui firma taotlus läbi läheb, muudab see vaatlejate sõnul põhjalikult nii puidutööstust kui Kagu-USA maastikku.

Les Pearson´i, ArborGen´i regulatoorsete küsimuste osakonna direktori sõnul on USA-l puidutööstus konkurentsivõimetu nende riikide suhtes, kus kasvatatakse eukalüpte.

Paljunemist võib nimetada eluvormide põhiomaduseks. Ning liikide vajadus kohaneda ja ellu jääda võib Oregoni ûlikooli puugeneetiku Steve Strauss´i sõnul muuta paljunemise kontrollimise keeruliseks.´ArborGen kasutab õietolmu tekke piiramiseks kõige levinumat tehnikat, kasutades bakteri geeni sellise ensüümi tootmiseks, mis lõikab rakus geneetilise materjali katki, mis toob omakorda kaasa raku hukkumise. Geneetilise muundamise tulemusena toodab puu seda ensüümi vaid õietolmu leviku eest vastutavates puu osades, tehes selle paljunemise võimatuks. Vähemalt enamuse ajast.

Kuna puid plaanitakse kasvatada palju, võib geneetiline ebastabiilsus olla piisavalt suur, et väike hulk nendest külmakindlatest eukalüptidest siiski suudab paljuneda, ütleb Strauss. Tema sõnul on barnase-geeni kasutamine mitte niivõrd absoluutse süsteemi "sulgemise" vahend, kuivõrd üldine strateegia.

”See ei tähenda, et puu ei tooda õietolmu teri,” ütleb Strauss. ”Bioloogias ei ole pea ükski asi 100%. /../ Tulevad tormid, puhub tugev tuul, puude absoluutset "kinnihoidmist" ei ole võimalik saavutada, on võimalu, et nad levivad. Kas nad mnuutuvad umbrohuga sarnaselt invasiivseks? Ei tea, võibolla mitte."

Ka Hong Luo, Clemson´i Ülikooli molekulaarbioloog, kes on välja töötanud nurmikate geenitõkkesüsteemi, leiab, et mitmeaastaste taimede puhul on väga vähe uuritud transgeeni levikut piiravate süsteemide toimimist.

Loodukaitsega tegelevate gruppide sõnul on eukalüpt tugev võõrtaim, mistõttu sellega peaks ettevaatlik olema, arvab Nature Conservancy vanemökoloog Doria Gordon.

Terve lugu:
http://www.nytimes.com/gwire/2010/01/29/29greenwire-usda-weighs-plan-to-bring-gm-eucalyptus-to-sou-90133.html

Samal teemal:

Gone with the wind: Far-flung pine pollen still potent miles from the tree
Long-lived pine pollen makes it difficult to contain transgenic trees

http://www.eurekalert.org/pub_releases/2010-04/nesc-gwt040310.php

U.S. clears field testing of GE eucalyptus (mai 2010)
http://www.nytimes.com/2010/05/13/business/energy-environment/13tree.html


U.S. paper industry plants 250,000 GE eucalyptus trees in field trials (juuni 2010)
http://www.google.com/hostednews/ap/article/ALeqM5j59-4tWpzA9LGHBwhhfONcyL-mGQD9G6BT2O0 

Lawsuit Filed to Halt Release of Genetically Engineered Eucalyptus Tree Across the American South (juuli 2010)
http://www.biologicaldiversity.org/news/press_releases/2010/eucalyptus-07-01-2010.html