¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Eurokomisjon andis 5 GMO luba, sh kartuli kasvatamiseks

Postimees,
2. märts 2010


Euroopa Komisjon näitas rohelist tuld geneetiliselt muundatud tärklisekartulite kasvatamisele. Toode võib peagi ka eestlaste toidulauale jõuda.
Sellega andis Eurokomisjon loa Saksa keemiakontserni BASF välja töötatud geneetiliselt muundatud (GMO) kartulisordi kasvatamisele, vahendas AFP.
Keskkonnaaktivistid on aastaid võime kritiseerinud, sest nende hinnangul on GMO-toodetel kahjulik mõju nii keskkonnale kui ka inimeste tervisele, kui põllumajandustoode nende toiduahelasse satub. Komisjon leidis aga, et see pole keskkonnale ega inimestele ohtlik.

Ühtlasi lubas Eurokomisjon liikmesriikide turule ka kolm GMO-maisisorti toiduks ja söödaks kasutamiseks -  MON863xMON810, MON863xNK603, MON863xMON810xNK603. Kasvatada neid siiski Euroopas ei või.

Alates 1998. aastast kuulus Eesti ja kõikide teiste Euroopa riikide seni ainuke GMO-kasvatusluba USA agrokemikaali firma Monsanto toodetava geneetiliselt muundatud maisiliigile MON 810.

Teadaolevalt pole seda Eestis aga viljeletud, mistõttu võib geneetiliselt muundatud kartul olla esimene toode, mis sobiks Eestis kasvatamiseks.
http://www.postimees.ee/?id=231627

Samal teemal:

EFSA teadlased ei suuda omavahel BASFi GM kartuli ohutuses kokku leppida (juuni 2009)
http://www.eko.org.ee/gmo/index.php?option=com_content&task=view&id=696&Itemid=40