Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Täpsustavad küsimused sundisid firmat loobuma taotlusest

The Bioscience Resource Project, USA
10. november 2009


Monsanto/Cargill on EFSAst vaikselt tagasi võtnud enda lüsiinirikka GM maisi ühistaotluse peale seda kui EFSA esitas lisaküsimusi maisi inimtoiduks tarbimise ohutuse kohta.

Renessen LLC poolt toodetud LY038 mais oleks olnud turul ainuke lüsiinirikas mais ja see on juba praegu lubatud toiduks Jaapanis, Lõuna-Koreas, Kanadas, Austraalias ja Uus-Meremaal ning USA-s ka kasvatuseks, kuigi selle kasvatamist pole reaalselt kunagi toimunud. Kuigi LY038 ei ole mõeldud inimtoiduks, nõuab EL saastumisohu tõttu, et maisi lubamiseks peab olema see lubatud ka inimtoiduna.

Kumbki taotlusega seotud firma taotlusest loobumist ei avalikustanud, ent ilmselt tähendab see, et lähitulevikus lüsiinirikast maisi kommertskasutusse ei lasta. Taotluse taandamise kohta oli võimalik hankida infot GMO Compass kodulehel ja seda kinnitas ka grupp GM-free Cymru, kes sai Renessen´i käest vastuse, et taotlusest loobuti "ärilistel põhjustel."

Põhjuseid firma ei täpsustanud ja ükski majandusekspert, kellega ühedust on võetud, ei ole osanud arvata, mis võiks olla taotlusest loobumise põhjus. 

LY038 mais sisladab ensüümi DHDPS (dihydrodipicolinate synthase) bakterist Corynebacterium glutamicum, mis suurendab vaba lüsiini kuhjumist maisiteras pea 50-kordselt. Mais on mõeldud asendama lüsiini sisaldavat söödalisandit, iseäranis sigadele, kelle ratsioon koosneb maisist ja sojast.

Spetsiifilised ohutusküsimused olid seotud LY038 ohutusega keedetud maisi puhul. Lüsiin reageerib kuumenemisel suhkruga ja moodustab keemilise ühendi AGE (glükosüleerumise lõpp-produktid), mida seostatakse mitmete haigustega, sh diabeet, Alzheimer’i tõbi ning vähkkasvaja.

Liikmesriigid, kelle kommentaare EFSA peab arvestama, otsustasid, et enne loa andmist peab rohkem uuringuid tegema. Lisaks oli küsimusi katsetes ilmnenud seletamatu kloroosi kohta ning katseloomadeks olnud tibude tervisliku seisundi kohta.Teine küsimuste blokk käsitles seda, kas taotleja on kasutanud katsetes asjakohaseid kontrollgruppe.

On teadlasi, kelle arvates see ongi keskne teema loataotluste protsessis. Codex Alimentarius*´e juhiste kohaselt on GM ohutuse katsetes asjakohaseks kontrolltaimeks geneetiliselt identne kultivaar, millel puudub vaid lisatud geen.

The Centre for Integrated Research in Biosafety (INBI) juhataja ning LY038 kriitikute Jack Heinemann´i sõnul peaks ka EFSA Codex´i juhtnööridega kooskõlas tegutsema, kuid ta ei ole alates 2002. aastast kordagi näinud, et uurimuse võrdlustaim vastaks Codex´i standarditele.

”Kui kontrollgrupp ei ole korralikult paigas, ei ole aktsepteeritavaid teaduslikke tulemusi võimalik saada," kinnitab ka Doug Gurian-Sherman, teadlaste liidu Union of Concerned Scientists liige.

* Codex Alimentarius on Rahvusvahelise Toidu ja Põllumajanduse Organisatsiooni (FAO) ja Rahvusvahelise Tervishoiu Organisatsiooni (WHO) ühine toidustandardite programm, mille eesmärgiks on pakkuda kõrgel tasemel tarbijakaitset ning ausat konkurentsi rahvusvahelises toidu ja põllumajandussaaduste kaubanduses. (http://www.agri.ee/codex)

http://www.bioscienceresource.org/news/article.php?id=43

Samal teemal põhjalikumalt:

Monsanto pulls GM corn amid serious food safety concerns
http://db.zs-intern.de/uploads/1257873091-Monsanto pulls GMcorn.pdf

/The Monsanto dossiers included rigged research and false assumptions in the reported experiments; a failure to offer any test results based on cooked or processed corn; a failure to test the whole GM plant in feeding trials; confusing and contradictory characterizations of the GM varieties and proteins; a fraudulent mixing of GM strains during trials; a pooling of crop data so as to mask undesirable effects in experiments; feeding trials too short to reveal true physiological changes in animal tissues; and the nchoice of an irrelevant, unrelated corn variety as the control group for comparison with the GM lines, with the clear intention of hiding potentially serious differences in composition or side effects on animals/

Approval procedure for genetically engineered maize LY038 stopped for safety reasons?
http://www.testbiotech.org/en/node/286