¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Austraalias levib GM raps

Australian Broadcasting Corporation (pisut lühendatult)
25. september 2009

SHANE MCLEOD: Vastutustundlike põllumeeste grupp New South Wales´is väidab, et on leidnud geneetiliselt muundatud õlirapsi taimi teepervel kasvamas, vaid mõne meetri kaugusel nende mitte-GM rapsist. Põllumehed, kes soovivad jääda GMO-vabaks on mures, sest rahvusvahelisel tasandil kahjustab see nende mainet, kuna GM rapsi seemned võivad väga lihtsalt nende taimi saastada.

Austraalias GM rapsi tootev firma eitab bioloogilise ohutuse põhimõtete vastu eksimist ja väidab, et on vähe tõenäoline, et taimed teiste põllumeeste farmidesse jõuavad.

REPORTER DI BAIN: New South Wales´is on kahte tüüpi rapsikasvatajaid, GM ja mitte-GM. Rohkem kui 18 kuud on möödas sellest, et GM raps lubati kasvatamiseks New South Wales´i osariigis ning pinged kasvavad.

Tuhandeid tonne GM rapsi transporditakse läbi osariigi. Gai Marshall, kelle farm asub rapsi transporditeljel Berrigan Shire´is, testis 20 km pikkusel Riverina Highway teelõigul kasvavaid taimi ja leidsid, et pea kõik taimed on geneetiliselt muundatud.

GAI MARSHALL: Peamiselt võtsin selle testimise ette hetkeemotsiooni ajel, ma ei planeerinud seda väga põhjalikult. Ma testisin taimi, mis kasvasid minu maade läheduses ja kuna testimiskomplekt oli mul kaasas, siis otsustasin testida tee peal ette jäävaid suuremaid taimi, mis silma jäid. Ja kahekümnest testist olid 19 GM rapsitaimed ja 1 oli tavaraps.

DI BAIN: Gai Marshall kuulub gruppi, mis nimetab end vastutustundlikeks farmeriteks. Nad on otsustanud mitte kasvatada GM rapsi.

Ka Juliet McFarlane on mures, et tema õliraps saastub GM rapsiga. Tema sõnul oleks GMO-vaba tootja maine kaotamine tema jaoks majanduslik löök.

JULIET MCFARLANE: Ma arvan, et turu kaotamine on võimalik. Viimased neli-viis aastat ei ole keegi turu-uuringut teinud ja nad oletavad, et saastumine ei kaota turgu, aga täpset teadmist neil ei ole.Kui ma väidame, et meie raps on GMO-vaba, kuid ta on saastunud oleme meie süüdi vale deklareerimises, isegi kui me ei tee seda teadlikult. See teeb meid väga haavatavaks. Ja ei ole ühtegi kindlustust, mis oleks nõus kaitsma meid. Nii et jah, meie jaoks on see majanduslik küsimus.

DI BAIN: New South Wales´is kasvab praeguse seisuga ligi 41000 hektarit GM rapsi - umbes 2-3% kogu Austraalia rapsitoodangust. Enamik GM rapsist on Monsanto Roundup Ready raps. Firma pressiesindaja Tony May väidab, et põllumehed reageerivad üle.

TONY MAY: Me oleme olukorrast teadlikud, kuid me ei ole üllatunud. Seadusandja arvestas tehnoloogia kasutamiseks luba andes selliste asjadega.
DI BAIN: Kui taimed kasvavad teepervel, mis takistab nende seemneid teiste põllumeeste põllule jõudmast?
TONY MAY: Tavaliselt kipub probleem jääma lokaalseks. Ja osana tehnoloogia kasutuselevõtmise uuringutest viidi läbi ka rapsi invasiivsuse uuringud. Selle käigus leiti, et Roundup Ready raps ei ole invasiivsem ega kipu rohkem umbrohuks muutuma kui tavaraps. Arvan, et ei ole kuigi tõenäoline, et see jääb keskkonda püsima ja muutub umbrohuks.

DI BAIN: Nii et see on ebatõenäoline, kuid siiski võimalik.
TONY MAY: Noh, ma arvan, et seadusandjad hindasid riski nii madalaks, et see tegelikult on väga ebatõenäoline.

DI BAIN: May sõnul on dokumentatsiooniga tagatud seemne hoolikas käitlemine ja lõpuks segavad käitlejad selle ilmselt niikuinii kokku GMO-vaba rapsiga.

Tööstusminister Ian Macdonald nõustub Monsantoga. Tema sõnul võib EL standardite kohaselt tavakultuur olla väheses ulatuses saastunud GM kultuuriga.

IAN MACDONALD: Ma arvan, et probleem on liiga suureks paisutatud. Ma ei usu, et see raps nüüd igal pool kasvama hakkab. Ja pidagem meeles, et isegi kui see juhtub, siis uurimused näitavad, et see ei jää keskkonda püsima ja sellest saab lihtsa vaevaga lahti.Igal juhul lubavad EL reeglid tarnida 100 tonni tavarapsi kohta kuni 900 kg GM rapsiseemet. Nii et kui ka tekib vähene saastumine, et mõjuta see eksporti.

DI BAIN: Mr Macdonald´i sõnul ei ole ta näinud Gai Marshall´i tehtud teste, kuid ministeeriumi esindajad vaatavad läbi kõik kaebused.

http://www.abc.net.au/worldtoday/content/2009/s2696714.htm

Seotud teemal:

Saskatchewan Association of Rural Municipalities (Canada) asks Monsanto for remedy against escaped GE canola
http://www.leaderpost.com/technology/Saskatchewan+Association+Rural+Municipalities+SARM+meets+Regina/2216452/story.html