¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Kohtuotsus GM suhkrupeedi vastu

San Francisco Chronicle, USA (lühendatult)
22. september 2009
 

San Francisco föderaalkohtunik võttis vastu otsuse, et valitsus on tegutsenud ebaseaduslikult, lubades turule herbitsiiditolerantse GM suhkrupeedi, hindamata seda, kas see võib saastada läheduses kasvatatavat tavapeeti.
Kohtunik Jeffrey White otsustas, et USA Põllumajandusministeeriumi 2005. a otsus lubada firmal Monsanto Co. müüa suhkrupeeti, mida tuntakse "Roundup-Ready" nime all, on vastuolus seadusega.

Suhkrupeedist saadakse 30% maailma suhkrust ja tarbijagruppide väitel toodetakse sellest pool USA peensuhkrust. Sellel aastal külvati USA-s esmakordselt maha kommertseesmärgil GM suhkrupeet, peamiselt Oregon’i Willamette Valley piirkonnas. White´i sõnul ei hinnanud Põllumajandusministeerium keskkonnaanalüüsi tegemisel põhjalikult tõenäolisust, et tuule toimel võib GM suhkrupeedi õietolm levida põldudele, kus kasvatatakse tavasuhkrupeeti, punapeeti ning lehtpeeti. White´i sõnul võtab GM suhkrupeedi kasvatamine ära põllumeeste võimaluse kasvatada muundamata kultuure ja tarbija võimaluse süüa muundamata toitu.

Kohtunik leidis, et Põllumajandusministeerium peab valmistama ette keskkonnamõjude analüüsi, mis sisaldaks ka avalikkuse ettepanekuid. White ei keelanud otseselt GM suhkrupeedi levitamist, kuid hageja juristi sõnul paluvad nad kohtunikult otsust, mis peataks müügi, kuni ministeeriumi analüüs valmib.

/.../

Ministeerium tunnistas oma 2005. a otsuses, et GM suhkrupeedi õietolm võib levida teistele peeditaimedele. Kuid Põllumajandusministeeriumi väitel ei kahjustaks see põllumehi, kuna neile jääks jätkuvalt võimalus osta mitte-GM suhkrupeedi seemet.

White viitas aga uurimustele, mille andmetel suhkrupeedi õietolm võib levida tuulega vähemalt 4 km kaugusele - seega palju kaugemale, kui näevad ette vabatahtlikud puhvertsoonid, mida soovitavad Oregon´i põllumajandusnõustajad.

http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?f=/c/a/2009/09/22/BACP19QTF7.DTL

Samal teemal: 

Judge asked to halt planting of genetically modified sugarbeet seeds in Oregon (USA) (jaanuar 2010)
http://www.oregonlive.com/environment/index.ssf/2010/01/judge_asked_to_halt_planting_o.html

U.S. judge won´t block farmers from growing Monsanto’s modified sugarbeets
http://www.stltoday.com/stltoday/business/stories.nsf/7dayview/story/617779E19EA3D919862576E8006F7572?OpenDocument