¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Kanada lina saastunud

10. september 2009

Euroopa Komisjoni kiirteavitamissüsteem RASFF kinnitas Kanadast eksporditud lina saastumise geneetiliselt muundatud linaga, lüües kõikuma Kanada linaekspordi turu. GM lina kasvatamine Kanadas on olnud illegaalne alates 2001. aastast kui linakasvatajad sundisid valitsuse toote turult ära võtma. Nüüd aga kinnitas Saksa firma oma teravilja- ja pagaritoodangus saastunud lina kasutamist.

"Triffid" nime all tuntud GM lina sai Kanadas kasvatamisloa 1998. aastal, kuid Kanada Linakoja tungival palvel tühistas Kanada Toiduinspektsioon GM lina turustusloa 2001. aastal, muutes sellega kasvatamise ebaseaduslikuks. Linakasvatajate sellise palve tingis tavalina saastumise oht GM linaga ja hirm kaotada eksportturgu. Umbes 70% Kanada linast läheb ekspordiks Euroopasse. ”See on linakasvatajatele tõeline õudusunenägu ja just selle pärast nägime nii palju vaeva, et GM lina keeld saada, " ütleb Terry Boehm, linakasvataja ja Kanada Põllumeeste Liidu asepresident. ”Linakasvatajad surusid aastaid tagasi GM lina turult välja just selleks, et ennetada saastumisohtu ja kaitsta oma ekspordivõimalusi. Me pole kunagi soovinud ega vajanud GM lina. Me teadsime, et see paneb meile kinni Euroopa turu ja nüüd kardame, et nii ongi läinud."

Selle kuu alguses langes drastiliselt linaseemne hind Lääne-Kanadas, kuna hakkasid levima kuuldused lina saastumisest.
”See saastumislugu on iseäranis šokeeriv, sest GM lina ei ole Kanadas kasvatatud alates 2001. aastast," ütles Lucy Sharratt, valitsusvälise organisatsiooni Canadian Biotechnology Action Network koordinaator. ”Kust see saastumine tuli?”

”Tegu on rahvusvahelise saastejuhtumiga, mis näitab, mida võib kaasa tuua GM taimede arendamine ja põldkatsed põllumeestele ja tarbijatele,” ütles Arnold Taylor, mahelina kasvataja ja Saskatchewan´i Mahepõllumajanduse osakonna mahepõllumajanduse kaitse fondi juhataja.

”Saksamaal ei ole GM lina kunagi lubatud olnud, kuid Kanada saastumise tõttu on see nüüd ka meie pagaritoodetes," ütles Saksamaa Greenpeace´i esindaja Stefanie Hundsdorfer. ”See tõestab vaid taas kord, et loodusesse lubatud GMO-d on kontrollimatud ja neid ei saa lihtsalt tagasi kutsuda. Vähemalt praegu on selge, et tööstus ei suuda oma tooteid kontrollida."

GM lina arendajaks oli vastuolulise kuulsusega teadlane ja tööstuse eestkõneleja Alan McHughen, kes töötas omal ajal Saskatchewan´i Ülikooli Sordiaretuskeskuses. 2001. a vaidluste taustal peatas keskus tema töö GMO-de väljatöötamisel.
GM lina saastumise avastamine juhtus ajal, kus Kanadas oli teiseks kuumaks teemaks Monsanto kaheksa uue geeniga GM ’SmartStax’ maisi lubamine ilma igasuguse riskihinnanguta.  

http://www.nfu.ca/press_releases/press/2009/September-09/GM%20contamination%20of%20Canadian%20flax%20exports%20threatens%20markets%20in%20Europe.pdf

Samal teemal:

Flax contamination soars to 28 countries /sealhulgas ka Eestisse/
http://www.gmwatch.org/latest-listing/1-news-items/11557-flax-contamination-soars-to-28-countries 

Europe finds GMO in 11 Canada flax shipments
http://www.reuters.com/article/marketsNews/idUSN0537374020091005