¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Illegaalsed akvaariumikalad Euroopas

 Practical Fishkeeping, Ireland

28. august 2009 

Geneetiliselt muundatud akvaariumis peetav sebrakala, mida on leitud mitmes Euroopa riigis, jõudis selle aasta augustis ka Iirimaale.

Iirimaa Keskkonnaministeeriumi sõnul peaksid akvaariumikalade müüjad hoidma silma peal geneetiliselt muundatud sebrakaladel, mille müük ja kasvatamine ükskõik millises EL riigis on vastuolus seadusega, kuna kvalifitseerub keskkonda viimisena.

Erilist tähelepanu palutakse pöörata importijatel, kes on toonud sebrakala (ingl. k. Zebra danio, lad. Danio rerio) või helendavat daaniot (ingl. k Glowlight danios, lad. k. Danio choprae/choprai) väljastpoolt EL-i, iseäranis siis, kui imporditavad kalad on olnud pärit Indoneesiast.

Kontrollimiseks soovitab Iiri Keskkonnaministeerium ”kontrollida, kas kala on fluorestseeriv, st helendab pimedas."

Seejuures tuleb aga meeles pidada, et geneetiliselt muundatud kalad ei helenda pimedas niisama, vaid ainult siis, kui nad on spetsiaalse akvaariumivalgustuse käes, mida tuntakse "musta valguse" all.

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/pages/item.php?news=2204


Illegaalseid sebrakalu on leitud Austrias (http://www.gm-inspectorate.gov.uk/gmfish/index.cfm), Saksamaal, Suurbritanias, Tšehhis  ja Hollandis (www.gmcontaminationregister.org)

Juuni 2010: Hispaanias avastasti, et on mitu aastat müüdud geneetiliselt muundatud akvaariumikalu. Rikkumise avastas lemmikloomade liit. http://www.tierra.org/spip/spip.php?article1091