¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Transgeensete kaladega seotud ohud

 Göteborgi Ülikool, Rootsi
 25. august 2009


Kiireltkasvavad geneetiliselt muundatud kalad võivad tähendada revolutsiooni kommertskalakasvatuses ja vähendada survet üleekspluateeritud kalavarudele. Ent mis juhtub looduskeskkonnas kui GM kalad vabadusse pääsevad?

Göteborgi Ülikooli teadlased uurisid EL tellimusel geneetiliselt muundatud kaladega seotud riske ja jõudsid järeldusele, et GM kalade kasutamine nõuab suurt ettevaatust. Vähemalt praegu ei tohiks GM kalasid väljaspool suletud süsteeme kasvatada, ütleb Fredrik Sundström Göteborgi Ülikooli Zooloogiakateedrist.

Muundades kalasid ja varustades neid seeläbi teiste organismide geenidega on teadlastel õnnestunud panna kalad märksa kiiremini kasvama või olema haigustele vähem vastuvõtlikud. Kala saab muundada ka külmataluvamaks. Kõik need omadused võivad olla suureks abiks kalade kommertskasvandustes, kuid geneetiliselt muundatud kalade kasvatamisega võivad kaasneda ka riskid ja negatiivsed mõjud looduskeskkonnale.

Resistentsemad toksiinidele

Näiteks võivad GM kalad olla resistentsemad keskkonnamürkidele, mis tähendab, et tarbijani jõudvas lõpp-tootes on akumuleerunud tavalisest rohkem toksilisi aineid. Võib oletada ka, et suurem kasvuhormooni tase kalas võib avaldada mõju ka inimesele.

Simuleeritud keskkonda pääsemine

Zooloogiakateedri PhD Fredrik Sundström on uurinud geneetiliselt muundatud lõhe ja vikerforelli potentsiaalseid riske keskkonna jaoks. Uurimuse simuleeriti kala sattumist looduskeskkonda ja uurimuse tulemused näitavad, et GM kala keskkonda sattumise mõjud on märksa tõsisemad kui tavakala sattumise mõjud. Näiteks on GM kalal tavakalast rohkem eeldusi ellu jääda puudulike toiduvarude tingimustes, samuti suudab GM kala paremini ära kasutada vee temperatuuri tõusu. Selle tulemusena võib GM kala pikapeale asendada loomulikud kalapopulatsioonid. Loomulikult ei saa simuleeritud uuringuid võtta täiesti elutruudena, kuid Sundströmi sõnul oleks kindlasti vaja konsensust rahvusvahelisel tasandil enne GM kalade kommertskasvatusse lubamist. Samuti on väga oluline ettevaatusprintsiibi järgimine.

Tänaseks päevaks pole GM kalade kommertskasvatus lubatud üheski riigis, kuid nii USA-s kui EL-s kaalutakse GM kalade kasutamise lubade andmist.

 
http://www.science.gu.se/english/News/News_detail/Risks_involved_with_transgenic_fish_.cid889631