Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Kõige keerulisem GM mais sai USA-s ja Kanadas loa ilma spetsiifilise riskianalüüsita

 Inter Press Service News Agency, Italy (lühendatult)
31. juuli 2009

Siiani kõige keerulisem geneetiliselt muundatud mais on saanud Kanadas ja USA-s järgmisest aastast kasutusloa ilma, et selle potentsiaalseid riske oleks uuritud, ütles Kanada biotehnoloogia "valvekoer" Canadian Biotechnology Action Network (CBAN).

Ei USA ega Kanada tervisemõjusid hindavad ametid ei ole hinnanud Monsanto ja Dow AgroSciences uue "SmartStax" geenmuundatud maisi tervisemõjusid, kuigi "Smartstax" maisi on sisestatud kaheksa uut geeni.

”Kanada tervishoiuamet ei teinud ise ega nõudnud taotlejalt mingeid teste selle uue kaheksa uudse omadusega GM maisi turule lubamisel," ütles Lucy Sharratt, CBAN´i koordinaator. ”Kõiki küsimusi potentsiaalse riski kohta ignoreeritakse."

Sharratt´i sõnul ei teinud Kanada võimud tervise- ega keskkonnamõjude hinnangut lihtsalt selle pärast, et uued omadused on juba ühekaupa eelnevalt teistes GMO-des lubatud. Ja hoolimata sellest, et enne pole kunagi kasutatud GM taime, milles kõik kaheksa korraga esineksid, on mais saanud ametnikelt siiski rohelise tule. ”See on bioloogia aluspõhimõtete fundamentaalne eitamine ja biotehnoloogia komplekssuse mittemõistmine," ütleb Sharratt. See näitab tema sõnul ka fundamentaalset lünka Kanada regulatsioonides. ”Tervishoiuamet on lihtsalt vastutusest loobunud ja ühes maisihelbes kaheksa uue omaduse sissesöömise potentsiaalsed riskid õlakehitusega kõrvale heitnud," lisas ta.

SmartStax maisis on "kokku kuhjatud" herbitsiiditolerantsus (Roundup´ile ja glüfosinaadile) ning kahjuriresistentsus. Vastavalt Monsanto pressiteatele pakuvad kõik need omadused ühes sordis suurepärast võimalust umbrohu ja kahjurite kontrollimiseks.Firma sõnul võib järgmisel aastal oodata antud maisi külvamist kuni 1.6 miljoni hektarile Kanadas ja USA-s.

”Paljude muundamise teel sisestatud geenide kombineerimine võib põhjustada planeerimata mõjusid, nagu nt uute allergeenide või toksiinide tekkimine, või olemasolevate allergeenide tugevamaks muutumine," ütleb ka Michael Hansen USA Tarbijate Liidust. ”See GM taim peaks kindlasti läbima uue riskianalüüsi, nagu seda soovitab Codex [Alimentarius]." 

Siiski ei ole USA ametivõimud nõudnud mingit riskihindamist, sest GM taimi käsitletakse USA regulatoorses süsteemis samasugustena, nagu tavataimed. Hanseni sõnul ei pea Monsanto ja Dow avalikustama ka ühtegi enda tehtud ohutus- või toiteväärtuse katset, ega ka esitama seda ametivõimudele. Ametivõimudele esitatakse vaid uuringute kokkuvõte. Lisaks ei saa ilma firma loata teha ka sõltumatuid uuringuid. ”Kui põllumeest annab teadlasele seemned uurimiseks ilma firma loata, on see illegaalne."

Selle aasta mais nõudis Ameerika Keskkonnameditsiini Akadeemia (AAEM), USA-s asuv rahvusvaheline arstide liit, toetudes olemasolevatele GM toidu uuringutele, kohest moratooriumit geneetiliselt muundatud toidule, öeldes, et see võib "põhjustada tõsiseid terviserikkeid."

Kanada ei ole teinud SmartStax maisile ka keskkonnamõjude hindamist, isegi mitte sellist, mida juba 2001. aastal Kanada Royal Society ebapiisavaks hindas. Kanada Royal Society moodustas sõltumatute teadlaste paneeli, hindamaks GMO-de riskianalüüsi ning avaldas oma raporti 5 aastat peale GMO-de laiemat levikut Kanadas, 2001. aastal. Sellest ajast peale ei ole seadusandluses aga kuigi palju muutunud.

Terve lugu:

http://ipsnorthamerica.net/news.php?idnews=2450

Seotud teemadel:

SmartStax maisi ümber ohutusvahemaa vähendamisel Kanadas ei ole mingit teaduslikku alust (The Epoch Times, august, 2009): http://www.theepochtimes.com/n2/content/view/20932/

Regulating genetically modified organisms [in Canada] (Lawyers Weekly, 4. september 2009): http://www.lawyersweekly.ca/index.php?section=article&volume=29&number=16&article=3

Seotud teemal: U.S. regulators are speeding their assessment of new high-tech crop seeds CNN, 2. september 2009 

http://money.cnn.com/news/newsfeeds/articles/djf500/200909020721DOWJONESDJONLINE000394_FORTUNE5.htm

Why did Monsanto´s latest GE foods get a free Pass into Canada? (september 2009)
http://rabble.ca/news/2009/09/why-did-monsantos-latest-ge-foods-get-free-pass-canada

Teadlastel ei ole võimalik teha sõltumatuid GMO uuringuid,  (lühendatult ajakirjast Scientific American, USA, august 2009) http://exuyum.nw.eenet.ee/gmo/index.php?option=com_content&task=view&id=711&Itemid=40

Ameerika Keskkonnameditsiini Akadeemia arvamus, vt  http://exuyum.nw.eenet.ee/gmo/index.php?option=com_content&task=view&id=692&Itemid=40