¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Keskkonnaorganisatsioonid kritiseerivad EFSA arvamust maisi MON810 kohta

29. juuli 2009

Reuters

Rahvusvahelised keskkonnaorganisatsioonid kritiseerivad teravalt Euroopa Toiduohutuse Ametit (EFSA), öeldes, et EFSA hiljutine hinnang on ebaadekvaatne ja selles on ignoreeritud uurimusi, mis näitavad hinnatud maisi potentsiaalset ohtlikkust.

Greenpeace ja Friends of the Earth Europe (FoEE) analüüsisisid EFSA hinnangut USA firma Monsanto tehtud maisi ohutuse kohta ning leidsid, et  maisi MON810 ohtlikkuse kohta on piisavalt tõendeid, mida EFSA ignoreeris. EFSA arvamuse kohaselt on MON 810 mais on "sama ohutu kui selle tavasordiaretuse teel saadud vaste, mis puudutab selle potentsiaalseid mõjusid inim- ja loomatervisele." EFSA järelduses oli ka kirjas, et mais "tõenäoliselt ei põhjusta mingeid negatiivseid mõjusid keskkonnas kui seda kasutatakse selles kontekstis, nagu see ettenähtud on". Ettenähtud kasutusvaldkondade hulka kuulub ka maisi kasvatamine.

Monsanto kahjuriresistentne mais MON 810 on ainuke GM taim, mida võib kasvatada EL-s kommertseesmärgil. Kuigi selle algne luba lõppes 2008. a aprillis, võib loa uuendamise ajal maisi kasvatamist jätkata. EFSA arvamus on oluline, sest sellest lähtuvad EL ametkonnad, otsustades, kas hakata uuendama selle GM maisi luba, mille kasutamise on keelanud kuus liikmesriiki, tuues põhjuseks potentsiaalsed tervise- ja keskkonnariskid.

Keskkonnaorganisatsioonide sõnul on EFSA jõhkralt "üle sõitnud" liikmesriikide teadlaste poolt väljendatud murelikest arvamustest, mis on iseäranis häiriv selles valguses, et eelmise aasta detsembris nõudsid EL keskkonnaministrid GMO-de lubamise seaduste ümbervaatamist ja põhjalikumat ja pikemaajalist riskianalüüsi.EFSA  vaatas mööda sellest, et antud maisi keskkonna- ja terviseriskide mõjude küsimuses ei ole  teadusmaailm kaugeltki mitte ühel arvamusel, vaid selles valitseb ebakindlus. Keskkonnagruppide raport võaidab ka, et EFSA on kas ignoreerinud - või ebaoluliseks määratlenud - teaduslikke uurimusi, mis näitavad, et antud maisis toodetav insektitsiid võib mõjutada negatiivselt EL liblikaid ja teisi putukaid.

"Toiduohutuse amet kannatab kas tõsise teadusliku ekspertiisi puudumise all või mängib väga riskantset poliitilist mängu meie tervise ja keskkonnaga," ütles Adrian Bebb, FoEE toidu ja bioloogilise mitmekesisuse valdkonna koordinaator. "On täiesti selge, et on piisavalt tõendeid, et näidata selle maisi potentsiaalset ohtlikkust ja et selle kasvatamise EL põldudel peaks keelama."

EFSA, mis on ennegi tõmmanud endale sageli kriitikat keskkonnaorganisatsioonidelt, väidab, et süüdistustel ei ole alust: "Ma ... soovin rõhutada, et EFSA hindab iga GMO-d vastavalt EL ja EFSA sisejuhenditele," ütles EFSA pressiesindaja. "EFSA GMO paneeli moodustavad juhtivteadlased üle Euroopa, keda toetavad mitmed väliseksperdid."

http://www.reuters.com/article/GCA-GreenBusiness/idUSTRE56S4JP20090729

Keskkonnaorganisatsiooni kriitikat EFSA riskianalüüsi kohta (eesti keeles) saab lugeda siit: mon810_kriitika