Avaleht     Toit     Kliima     Kütus     Ühine!    
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biokütused
Uudised
Infoleht
Artiklid
Ühine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
Õigusküsimused
Kooseksisteerimine
Trükised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
GM rapsi kasumlikkus üle tähtsustatud

The West Australian

15. juuni 2009   

Lääne-Austraalia osariigi valitsuse poolt läbi viidud uuring näitab, et GM rapsi propageerijate reklaamitav majanduslik tulu on ülespuhutud, väidavad Austraalia GMO-de suhtes ettevaatlikul positsioonil olevad põllumehed.

Network for Concerned Farmers esindaja Julie Newman´i sõnul ei too GM tehnoloogia kasutamine rahalist eelist.

Lääne-Austraalia esimeste GM rapsi sordiuuringute käigus külvati rapsi 20 põllule üldpindalaga rohkem kui 850 ha. Herbitsiidile Roundup resistentse õlirapsi propageerijate sõnul peaks GM rapsi kasvatamine lihtsustama umbrohutõrjet ja suurendama põllumeeste tulusid.

Osariigi uuring sisaldas andmeid New South Wales´i osariigi põldkatsete tulemuste kohta. Newman´i sõnul ei ole GM rapsi kasvatajate kasumimarginaal põllumeeste tulu suurendanud, kui arvestada sisse tehnoloogiamaks.

”Majanduslikult ja agronoomiliselt ei paku GM raps põllumeestele eeliseid, riskid on aga reaalsed," ütles Newman ja lisas, et raport seab küsitavuse alla ka GM- ja tavarapsi lauhushoidmise võimalused.

Kuid Lääne-Austraalia põllumeeste liidu WAFarmers sõnul oli raport mõeldud vaid informatsiooni kogumiseks ja teaduslikke järeldusi temast teha ei saa. WAFarmers tegevjuhi Alan Hill´i sõnul saavad põllumehed ise selle aasta põhjal järeldusi teha, kas tehnoloogiast on kasu või mitte. WAFarmers on teinud viimastel aastatel jõulist lobby, veenmaks valitsust GM rapsi turule lubama.

Terve artikkel:
http://www.thewest.com.au/default.aspx?MenuID=146&ContentID=148095