¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Belgias algavad GM haava katsed

Global Forest Coalition, Holland
12. mai 2009

GM haabade põldkatsete tulemusena võivad Euroopa metsad saastuda ja nende potentsiaal kliimamuutusi leevendada võib väheneda.

Valitsusvälised organisatsioonid Global Forest Coalition, Global Justice Ecology Project jaSTOP GE Trees Campaign mõistavad hukka vastuolulisi GM haabade põldkatseid, mis algasid 6. mail 2009 Flandria Biotehnoloogia Instituudis (VIB). Belgias istutatud hübriidhaavad on geneetiliselt muundatud vähem ligniini sisaldavateks, et nendest saaks paremini toota agrokütuseid (suuremahuliselt toodetavaid biokütuseid). [1]

”Geneetiliselt muundatud vähendatud ligniinisisaldusega haavad on aeglaselt tiksuv pomm," ütleb dr. Miguel Lovera, Global Forest Coalition esimees. Papli perekonna liigid, kuhu kuulub ka haab, on maailmas väga levinud - Põhja- Euroopast ja Kanadast subtroopiliste aladeni välja. Nende õietolm ja seemned levivad sadade kilomeetrite kaugusele ja nad võivad paljuneda ka vegetatiivselt, mis kõik muudab saastumise vältimatuks.

”Toidutaimedest tehtavaid agrokütuseid on väga palju kritiseeritud nende negatiivsete mõjude tõttu maailma toiduvarudele," lisab Nina Holland, organisatsioonist Corporate Europe Observatory. ”Kuid agrokütuste tootmine mitte-toidutaimedest, nagu GM puud, ei ole lahendus.Ka mittetoidutaimedest tootmine võtab maa ära toidutootmiselt ja suurendab metsaraiet. Meie ainuke realistlik võimalus on vähendada kütusetarbimist - seda kütuse hulka, mida me praegu Euroopas transpordiks kasutame, ei ole võimalik teadaolevate vahenditega jätkusuutlikult asendada."

Tervete metsade rolli kliimamuutuste leevendamisel on raske alahinnata. Vähendatud ligniinisisaldusega GM haabade õietolmu ja seemnete sattumine looduslikesse metsadesse võib osutuda metsadele kahjulikuks, muuhulgas suurendada ka puude suremust, kuna ligniin vastutab suurel määral puude kahjuri- ja haigusteresistentsuse eest.
Lisaks on uuringutes kindlaks tehtud, et vähendatud ligniiniga GM haavad seovad 30% vähem süsinikku taimedes ja 70% vähem süsinikku mullas.[2] Samuti kõdunevad nad märksa kiiremini, vabastades süsiniku kiiresti atmosfääri. Selliste negatiivsete omaduste kombinatsioon võib tähendada, et GM puud on vaid veel üks vale lahendus ja ei saa aidata leevendada kliimamuutusi.

”On selgelt absurdne väita, et GM vähendatud ligniinisisaldusega haavad, mida kasutatakse agrokütuste tootmiseks, võivad aidata kaasa kliimamuutuste leevendamisele,” ütleb ka Anne Petermann, Global Justice Ecology Project´i direktor ja rahvusvahelise STOP GE Trees kampaania koordinaator [3]. ”Lisaks sellele, et GM puud ise avaldavad kliimamuutustele negatiivset mõju, kogu see kontseptsioon - kasutada puitu vedelkütuse tootmiseks - on naeruväärne. Nagu me kirjeldame oma raportis GE Trees, Cellulosic Biofuels and Destruction of Forest Biological Diversity, peame me hoopis vähendama metsade raiest tekkivaid CO2 emissioone, mitte tekitama uue nõudluse puidu järele."


http://www.globalforestcoalition.org/news/view/164

 

[1] 2008.a mais keeldusid VIB-ile põldkatsete luba andmast nii Belgia Terviseminister kui Kliima- ja Energiaminister.VIb esitas protesti otsuse vastu ja veebruaris 2009 lubati katsed siiski.

[2] ”Unregulated Release of GM Poplars and Hybrids”, a report submitted to the USDA APHIS in response to a permit application from Oregon State University for field tests of low-lignin GE poplars, August 2007.

[3] The STOP GE Trees Campaign töös osaleb 136 organisatsooni 45 riigist, kes nõuavad GM puude keskkonda mittelubamist. Kampaania Lõunapoolkera koordinaator on World Rainforest Movement, mis analüüsib GM puude uuringuid ja arenguid maailmas.