¬†¬†¬† Avaleht ¬†¬†¬† Toit ¬†¬†¬† Kliima ¬†¬†¬† K√ľtus ¬†¬†¬† √úhine! ¬†¬†¬†
Mis on GMO?
Riskid
Toidutootmine
Kliimamuutused
Biok√ľtused
Uudised
Infoleht
Artiklid
√úhine!
GM-tooted
GMO-vabad piirkonnad
√ēigusk√ľsimused
Kooseksisteerimine
Tr√ľkised
Filmid
Kalender
Kes me oleme?
Viited
Kontakt
Brasiilia suurim sojaosariik kaotab huvi GMO-de vastu

13. märts 2009
Reuters

Mato Grosso - Brasiilia suurima sojaosariigi - põllumehed lähevad tasapisi GM sojalt tagasi tavasojale, sest reklaamiga ülespuhutud soja saagid osutusid pettumust valmistavaks.

"Meil on aina vähem GM soja põlde. GM soja on ebaühtlase saagiga,"ütleb Jeferson Bif, kes kasvatab 1800-hektarisel põllumaal soja ja maisi. Tema farm asub Ipiranga do Norte´s, Mato Grosso suurima "sojalinna" Sorriso lähistel.

Bif´i sõnul sai ta eelmisel hooajal tavasoja hektarilt 58 kotti ube (60 kg), GM soja põldudelt aga 10 kotti vähem.

Sojakasvatajad hakkasid illegaalselt kasvatama muundatud soja sorte juba enne kui Brasiilias GM soja kasutamist reguleeriv bioloogilise ohutuse seadus vastu võeti, lootuses saada suuremat saaki ja hoida kokku tootmiskulusid.

Hinnanguliselt umbes pool Mato Grosso sojast on geneetiliselt muundatud.

/.../

APAgri nõustamisfirma agronoom Alexsander Gheno sõnul võib põllumeeste üleminek GM sojale tuua pikas perspektiivis kaasa tavasoja kadumise, isegi kui põllumehed eelistavad tavasoja.

"Seemnefirmad on võtnud oma programmide keskpunkti pigem GM kui tavasoja. Nii et 10 aasta pärast võib 100% kogu piirkonna sojast olla muundatud, mitte sellepärast, et see on põllumeeste valik, vaid sellepärast et tavasortide aretamine jääb kängu ja tavasoja seemneid ei ole enam saada," ütleb ta.
http://www.reuters.com/article/internal_ReutersNewsRoom_BehindTheScenes_
MOLT/idUSTRE52C5AB20090313